Když se Bruce Willis a jeho parta před více než dvaceti lety vydali do kosmu, aby zachránili lidstvo před totální zkázou, navrtali do blížícího se asteroidu jadernou bombu, kterou následně odpálili. Miliony filmových nadšenců po celém světě tím sice uchlácholit dokázali a sklidili u nich obdiv, spousta vědců si však ve stejný okamžik začala pořádně klepat na čelo. Existuje totiž řada věrohodných teorií o tom, že rozbitím vesmírného tělesa pohybujícího se na kolizní dráze se Zemí na více kusů by napáchali spíše více škody než užitku a planetu, respektive život na ní by beztak nezachránili.
Nutno každopádně podotknout, že – jak bylo správně zmíněno v dnes již legendárním filmu – je pouze otázkou času, než nějaký velký kosmický objekt narazí do Země znovu a způsobí to samé co před pětašedesáti miliony lety. A ví to i samotná NASA.
Dobrou zprávou pro lidstvo je fakt, že se americký úřad uvedenou problematikou už nějaký ten pátek zabývá a zkoumá nejrůznější způsoby, jak takovému incidentu předejít. Nejpravděpodobnější variantou, na kterou jeho inženýři při obraně naší modré planety sázejí, je odklonění asteroidu z kolizního kurzu pomocí srážky s jiným tělesem. Právě o to se nyní NASA v rámci programu DART (Double Asteroid Redirection Test) pokusí.
Jasno bude do roku 2025
Chystaná mise počítá se startem rakety Falcon 9 soukromé společnosti SpaceX Elona Muska, která do kosmu vynese vesmírné plavidlo, jehož úkol zní nanejvýš prostě: srazit se se zhruba 160 metrů velkou planetkou Dimorphos, jež obíhá kolem bezmála kilometrového asteroidu nesoucího název Didymos.
Mise má začít ráno 24. listopadu, avšak k samotnému nárazu dojde až během nadcházejícího září, kdy se celé uskupení ocitne zhruba „jen“ 11 milionů kilometrů od Země. Srážka bude zaznamenána na kameru, o což se postará jiný satelit, který bude společně se sondou putovat k oběma asteroidům a za jehož výrobu bude zodpovědná Italská vesmírná agentura.
Náraz zpomalí Dimorphos přibližně pouze o jedno procento, bude však dostatečně účinný na to, aby změnil dobu jejího oběhu okolo Didymose o rovných sedm minut, píše CNN. Tři roky poté dorazí k oběma tělesům družice Hera, vyvinutá Evropskou vesmírnou agenturou, která by měla poskytnout další cenné informace o zrealizované misi.
Záměrné vesmírné kolize nejsou ničím novým
Ovlivnit trajektorii vesmírného tělesa se lidstvo dosud nikdy předtím nepokusilo. Že by se jednalo o první srážku kosmického objektu s pozemským zařízením, se ale tak úplně říct nedá. Do asteroidů, respektive komety Američané narazili už dříve, například v roce 2005.
Tehdy vyslala NASA ke kometě Tempel 1 sondu Deep Impact, která vstříc tomuto tělesu vyvrhla projektil s cílem vyvolat explozi, jež uvolní do okolního prostoru množství prachu a umožní tak vědcům lépe porozumět jejím základním chemickým a fyzikálním vlastnostem. Mise tehdy skončila úspěchem.