Menu Zavřít

Nové vesmírné závody: Američané se do pěti let vrátí na Měsíc

27. 3. 2019
Autor: Wikimedia Commons (public domain)

Viceprezident USA Mike Pence jménem administrativy Donalda Trumpa vyhlásil cíl dostat do pěti let Američany zpět na Měsíc. Za tímto účelem má Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) nasadit „veškeré dostupné prostředky“.

Pence plán představil u příležitosti setkání s čelnými představiteli NASA v Huntsville ve státě Alabama. “ Účastníme se vesmírných závodů stejně jako v 60. letech,“ prohlásil a dodal, že v případě potřeby budou rakety a přistávací moduly NASA nahrazeny soukromými.

Mají smysl mise na Měsíc?

NASA již dříve vyhlásil úmysl vrátit americké astronauty na povrch Měsíce do roku 2028. „Je na čase zdvojnásobit naše úsilí,“ řekl nyní viceprezident. „Může se to stát skutečností, ale nestane se tak, pokud nezrychlíme tempo.“


Zlatá horečka mezi nebem a zemí. Investory láká vesmír

 Tesla ve vesmíru


Spojené státy letos oslaví 50. výročí přistání člověka na Měsíci, kam mezi lety 1969 a 1972 vyslaly celkem 12 astronautů. Od té doby neučinil žádný stát vážný pokus vyslat na přirozenou družici Země lidskou posádku. Americké administrativy v posledních desetiletích váhaly mezi programem mise lidské posádky na Mars a návratem na Měsíc. Exprezident Barack Obama upřednostňoval první variantu, zatímco Trump se kloní spíše k té druhé.

bitcoin_skoleni

Začátkem ledna přistála poprvé na odvrácené straně Měsíce čínská sonda Čchang-e 4. Peking se netají svými ambiciózními plány, které zahrnují například vybudování vlastní vesmírné stanice a pokračování ve výzkumu Měsíce. Podle těchto plánů by v roce 2030 měl na jeho povrchu stanout první Číňan.

Přečtěte si také:

Musk pošle lidi k Měsíci. Japonský miliardář Maezawa se tam vydá za pět let

Muskova Crew Dragon je z vesmírné mise zpět. Loď dosedla na hladinu Atlantiku

Blue Origin uskutečnil suborbitální let pro NASA. Modul dosáhl výšky 107 kilometrů

NASA chce urychlit měsíční projekty. V rozpočtu bude žádat o půl miliardy dolarů navíc

  • Našli jste v článku chybu?