Česká republika je z hlediska kvality pracovních podmínek a příležitostí 25. nejlepší zemí světa, na stejném místě se umístila Praha v porovnání měst. Hlavní město Praha je zároveň osmým nejlepším městem na světě ve schopnosti udržování životní úrovně, která je dostatečně atraktivní pro přilákání a udržení talentovaných lidí na pracovním trhu. Vyplývá to ze studie personální agentury Adecco, která zkoumala 125 zemí světa a 114 měst.
Přední příčky na žebříčku zemí s nejlepšími pracovními podmínkami obsadily Švýcarsko, Singapur a Spojené státy americké. Češi si podle studie vedou nejlépe v udržitelnosti kvality života a odborných a technických dovedností, ve kterých mají 22. místo. „Největší slabinou Čechů z hlediska porovnávaných kritérií jsou všeobecné znalosti, ve kterých jsme se umístili až na 32. příčce,“ uvedli zástupci agentury.
Hlavní město Praha předčilo v oblasti péče o životní úroveň i světové metropole jako jsou Washinton, Londýn a Paříž. Podle studie budou hrát města stále větší roli v přitahování talentovaných lidí. „Rostoucí význam měst je způsoben především jejich flexibilitou a rychlostí následovat nové globální trendy. Jako menší hospodářské jednotky, které aktivně sledují a přizpůsobují vlastní činnost obyvatelům, mohou svou politiku rychle měnit, a tak se zdokonalují daleko snadněji než celé státy,“ uvedl ředitel personální agentury Adecco ČR a SK Ondřej Wysoglad.
Přečtěte si: Pokus o optimistického průvodce českou budoucností
Z porovnání výsledků všech šesti ročníků studie vyplývá, že rozdíly mezi lépe a hůře adaptovanými oblastmi se zvyšují. „Schopnost prosadit se v určitém oboru díky dostatku nadaných zaměstnanců se posiluje ve skupinách zemí, kde je již poměrně vysoká, a oslabuje se tam, kde je relativně nízká,“ uzavřeli autoři průzkumu.
Studie se zaměřuje na předpoklady zemí a měst přilákat, vychovat a udržet nové talenty na pracovním trhu, včetně formálního a celoživotního vzdělávání a přístupu k pracovním příležitostem. Dále ukazuje, jak rozvíjet dovednosti u mladých lidí tak, aby v budoucnu odpovídaly potřebám firem, a jakou cestou se mají dát země, které zaostávají.
Čtěte také: