Menu Zavřít

Emisní výjimka pro chvaletickou elektrárnu Pardubicím nevadí, neodvolaly se

10. 7. 2019
Autor: Mladá fronta

Město Pardubice se neodvolá proti emisní výjimce, kterou nedávno dostala chvaletická elektrárna. Z devíti radních hlasovali pro odvolání čtyři členové rady, potřebných hlasů je šest. Po roce 2021 tak elektrárna může kvůli výjimce vypouštět emise rtuti a oxidů dusíku nad limit.

Pardubický kraj vyhověl žádosti elektrárny Chvaletice o výjimku na evropské limity emisí rtuti a oxidů dusíku, které začnou platit v létě 2021. Ekologické organizace oznámily, že odvolají k ministerstvu životního prostředí. Pardubice se podle dnešního rozhodnutí rady k nim nepřidají.

Radní před dnešním jednáním obdrželi výzvu od opozice, aby se Pardubice odvolaly. Primátor Martin Charvát (ANO) se zdržel hlasování. Negativní stanovisko vůči žádosti elektrárny již vyjádřili městští zastupitelé, což by podle něj mělo stačit. Krajské rozhodnutí má 37 stran, řekl primátor.

Souhlasíte s výjimkou, která umožní elektrárně Chvaletice vypouštět nadlimitní emise rtuti a dalších škodlivin?

„V tuto chvíli jsem se hlasování zdržel, protože neumím posoudit, jestli rozhodovací orgán něco přehlédl. Jsem přesvědčen, že se se všemi připomínkami vypořádá odvolací orgán, kterým je ministerstvo životního prostředí,“ řekl Charvát.

V roce 2021 se změní povolené emisní limity. Společnost Sev.en EC, která elektrárnu provozuje, chce od té doby vypouštět ročně 303 kilogramů rtuti a 337 tun oxidů dusíku nad limit. Žádá o to proto, že by údajně musela investovat 1,4 miliardy korun, aby docílila nově požadovaných limitů.

Proti výjimce i obecně proti energiím z fosilních zdrojů před chvaletickou elektrárnou protestovali ekologičtí aktivisté. Od pátku do neděle symbolicky blokovali vjezdy do elektrárny. Na stanovištích se vystřídalo asi 250 lidí.

Elektrárna Chvaletice je nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v zemi, v provozu je od roku 1979. Instalovaný výkon činí 820 MW, minoritně vyrábí také teplo pro Trnávku a Chvaletice. Společnost Severní energetická (Sev.en) elektrárnu koupila od společnosti ČEZ v roce 2013 za 4,12 miliardy korun.

Elektrárna Chvaletice
• Hnědouhelná elektrárna se čtyřmi bloky o celkovém výkonu 800 MW vyrostla v letech 1973 až 1979 asi 20 kilometrů západně od Pardubic v místech, kde se předtím těžil pyrit.
• K zásobování elektrárny uhlím ze severních Čech byl na Labi vybudován přístav fungující od roku 1977, ze kterého se uhlí do areálu dopravovalo pásovými dopravníky. Od roku 1996 se uhlí do Chvaletic dováží vlaky.
• V letech 1997 a 1998 dostala elektrárna ve dvou etapách odsiřovací zařízení. Jako jeden z nejdražších zdrojů se ji ČEZ rozhodl prodat a v září 2010 ji proto vyčlenil do zvláštní akciové společnosti. Hovořilo se také o tom, že pokud si ČEZ elektrárnu ponechá, ukončí v ní v roce 2016 výrobu elektřiny.
• Koncem roku 2010 chystal ČEZ směnu chvaletické elektrárny s Energetickým a průmyslovým holdingem. Na oplátku měl ČEZ získat rozvody tepla v severních Čechách a firmu Energotrans. Transakce se nakonec neuskutečnila.
• V březnu 2013 ČEZ oznámil, že Chvaletice prodá těžební firmě Litvínovská uhelná za 4,12 miliardy korun. O elektrárnu se neúspěšně ucházel ještě Energetický a průmyslový holding.
• Nový vlastník Litvínovská uhelná uvedl, že chce prodloužit životnost elektrárny až do roku 2029. V srpnu 2015 přejmenoval společnost Elektrárna Chvaletice, a.s. na Sev.en EC, a.s. Společnost má základní kapitál 2,027 miliardy korun a jejím jediným akcionářem je kyperská Indoverse (Czech) Coal Investments Limited ze skupiny Sev.en Energy podnikatele Pavla Tykače.
• V současnosti je elektrárna Chvaletice dle vlastních internetových stránek třetím největším výrobcem elektřiny v České republice s desetiprocentním podílem na českém trhu výroby elektrické energie. Má 325 zaměstnanců. Její čtyři bloky o výrobní kapacitě 820 MW loni vyprodukovaly 4,7 TWh elektrické energie. Elektrárna vyrábí také teplo pro obce Chvaletice a Trnávka. V letech 2016 až 2018 elektrárna provedla opravy a ekologizaci 3. a 4. bloku, chystá se obdobná akce pro 1. a 2. blok.

Čtěte více:

Znečišťovatelé budou moci vypouštět až 40 procent rtuti nad limit

Požadují výjimky, podávají žaloby: energetiky tráví rtuť

Uhelné elektrárny škodí ovzduší více než hutě, největším znečišťovatelem Česka jsou Počerady

MM25_AI

Češi, ropáci Evropy. Špinavější města má už jen Polsko

Miliardové náklady. Investice po zpřísnění emisního limitu si nemůže dovolit každý

  • Našli jste v článku chybu?