Britský miliardář Richard Branson odřekl svou účast na investiční konferenci, která se bude konat koncem října v Rijádu. Důvodem je nevyjasněné zmizení saúdskoarabského novináře a kritika vlády Džamála Chášakdžího na konzulátu v Istanbulu. Branson dosud s vládou Saúdské Arábie jednal o projektech vesmírné turistiky. Účast na konferenci zvané Future Investement Initiative odřeklo z téhož důvodu jako Branson už také několik mediálních společností a osobností.
Chášakdží je nezvěstný od 2. října, kdy přišel na konzulát v soukromé věci. Turecko případ vyšetřuje a má podezření, že novinář byl na konzulátu zavražděn na příkaz královské rodiny.
„Vkládal jsem do současné vlády království a jeho vůdce korunního krále prince Muhammada bin Salmána velké naděje,“ sdělil Branson v prohlášení zaslaném listu The Guradian. Pokud se prokáže zapojení režimu do zmizení dopisovatele listu The Washington Post, „pak to určitě změní pro kohokoli z nás na Západě možnosti obchodovat s vládou Saúdské Arábie“, stojí také v Bransonově prohlášení.
Dokud se případ nevysvětlí, nebude pokračovat v poradenství pro turistické projekty v Rudém moři a pozastavuje také debatu o navržených investicích své společností Virgin Galactic a Virgin Orbit.
Investiční konference se má v Rijádu konat ve dnech 23.-25. října. Podle agentury Reuters svou účast ruší stále další mediální společnosti a osobnosti. Odhlásila se například ekonomka a šéfredaktorka časopisu The Economist Susan Mintonová Beddoesová. Nepřijede ani ekonomický redaktor listu The New York Times Andrew Ross Sorkin. Svou účast zvažuje list Financial Times. Svůj úmysl nepřijet už avizoval i americký technologický investor Steve Case. Pokud se situace kolem Chášakdžího nevyjasní, nehodlá jet do Rijádu ani šéf společnost Uber Dara Khosrowshahi. Své vystoupení odřekl rovněž Robert Bakish, který stojí v čele mediální společnosti Viacom.
Miliardář Branson zachraňuje lidstvo: létá na alkohol vyrobený z CO2
Dále čtěte: