Lobbista Roman Janoušek k výkonu trestu nenastoupil ze zdravotního důvodů, nachází se v akutní lékařské péči, uvedl dnes jeho advokát Lukáš Trojan. Doplnil, že Janoušek prostřednictvím právních zástupců komunikuje o svém zdravotním stavu s vězeňskou službou. Lobbista byl v roce 2012 odsouzený za to, že autem porazil ženu, do vězení měl po přerušeném trestu nastoupit do nedělní půlnoci. Soudy se nyní neshodují, který z nich má vydat příkaz k Janouškově dodání do výkonu trestu.
Janoušek podal v minulém týdnu ke Krajskému soudu v Brně opakovanou žádost o přerušení výkonu trestu, k Městskému soudu v Praze žádost o upuštění od zbytku trestu. Obě bude řešit pražský soud. Žádosti ale nemají odkladný účinek a lobbista se v neděli měl hlásit ve věznici. „Mohu potvrdit informaci, že Roman Janoušek nenastoupil do výkonu trestu do Vazební věznice v Brně Bohunicích. Hrozí mu tak stíhání za maření výkonu trestu,“ uvedla mluvčí krajského soudu Eva Sigmundová.
Soudy se ale nemohou shodnout, který z nich vydává příkaz k dodání do výkonu trestu v případě, že odsouzený po zamítnutí prodloužení přerušení výkonu do věznice nenastoupí. „Nacházíme se v interpretační mezeře zákona a na zdejším soudě probíhá diskuse o tom, kdo je k úkonu příslušný,“ uvedla mluvčí. Doplnila, že krajský soud se pokusí zaujmout stanovisko k věci v co nejbližší době. Dříve uvedla, že procesní úkony v tomto má hlídat pražský soud, který v Janouškově případě rozhodl prvoinstančně.
Podle mluvčí pražského městského soudu Markéty Puci je skutečnost, že Janoušek nenastoupil do věznice, v gesci Krajského soudu v Brně. „Ten rozhodl o přerušení výkonu trestu a také tento stejný soud musí vykonat své rozhodnutí,“ uvedla.
Přečtěte si rozhovor s Markem Dalíkem: Můžu si za to sám
Janouškův advokát Trojan řekl, že Janoušek nenastoupil do výkonu trestu ze závažného důvodu, kterým se podle zákona rozumí zdravotní stav, který vylučuje výkon trestu, pokud hrozí přímé ohrožení života či zdraví odsouzeného. Doplnil, že existenci takového rizika konstatoval Krajský soud v Brně, stejně jako lékařští odborníci, znalci i vězeňská služba.
„Náš klient se dlouhodobě nachází v lékařské péči, přičemž v poslední době se jedná o péči akutní. Prostřednictvím právních zástupců komunikuje o svém zdravotním stavu s Vězeňskou službou, která je plně informována o jeho zdravotním stavu,“ uvedl Trojan.
Případ Janoušek |
---|
Lobbista v březnu roku 2012 v Praze v opilosti naboural auto a od nehody ujel. Řidička ho dohonila, když zastavil na červenou, postavila se mu před auto a chtěla s ním situaci vyřešit. Lobbista se ale rozjel na zelenou, ženu porazil a ujel. Původně čelil obžalobě z pokusu o vraždu. Nakonec dostal trest za ublížení na zdraví a řízení pod vlivem návykové látky. |
Pražský soud se podle své mluvčí Markéty Puci bude žádostí Janouška zabývat, až obdrží z Brna Janouškův spis. Měl by do Prahy dorazit v úterý. Puci dále řekla, že rozhodnutí jistě nepadne v tomto týdnu. Soudce Tomáš Kubovec, který Janouškovu kauzu od počátku řeší, má od pondělí do čtvrtka nařízeno hlavní líčení v jiné věci. Navíc si chce důkladně prostudovat lékařské zprávy z věznice.
Trestní řád umožňuje předsedovi senátu, aby si ke zkoumání zdravotního stavu obžalovaného či odsouzeného případně přizval znalecký ústav.
Čtěte také: