Lobbista Marek Dalík v pondělí podal žádost o podmíněné propuštění z vězení. Informaci zpravodajského webu Aktuálně.cz potvrdila předsedkyně Okresního soudu Znojmo Lenka Krčálová. Dalík si ve znojemské věznici odpykává pětiletý trest vězení za podvod při nákupu obrněných vozidel Pandur pro českou armádu. Zatím má za sebou polovinu trestu.
Podle předsedy senátu Miroslava Nahodila se soud seznamuje s obsahem žádosti. „Budou činěny obvyklé úkony směřující k vyžádání spisu, v němž bylo rozhodování o uložení trestu, dále bude vyžádána hodnotící zpráva věznice a podobně,“ uvedl Nahodil. Zatím není jasné, kdy bude soud o věci rozhodovat. „Nebrání-li tomu důležité důvody, je třeba o návrhu nebo žádosti o podmíněné propuštění rozhodnout nejpozději do 30 dnů od jejich doručení soudu. V současné době nelze konkretizovat přesné datum jednání, které může být i po uplynutí citované lhůty 30 dnů,“ uvedl Nahodil. Dodal, že je to s ohledem na jiná obdobná řízení pravděpodobné.
Dalík původně dostal trest čtyři roky za mřížemi za to, že si při neformální schůzce ohledně nákupu pandurů řekl v roce 2007 o úplatek pro někoho z české vlády. Po zástupci firmy Steyr, která obrněné vozy dodávala, žádal podle trestního spisu půl miliardy korun. Tento rozsudek ale soud zrušil.
Kauza Nagyová: vyšetřování pokračuje, pochybnosti zůstávají
Po zásahu Nejvyššího soudu ve vleklé kauze ovšem padl nový rozsudek, který Dalíkovi o rok přitížil. Soud dospěl k názoru, že podváděl, když se pokusil ze zbrojařů vylákat peníze. Uvedl je v omyl tím, že předstíral vliv na ministry.
Nejvyšší soud později odmítl Dalíkovo dovolání a Ústavní soud jeho ústavní stížnost.
Dalík býval tajemníkem bývalého českého premiéra Mirka Topolánka. Nákup pandurů v hodnotě 20,8 miliardy korun schválila v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka (tehdy ČSSD). Koncem roku 2007 kabinet Mirka Topolánka (ODS) od zakázky ustoupil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany dodavatele. O půl roku později ale rozhodl o nové zakázce, v níž Česko koupilo 107 transportérů za 14,4 miliardy korun.
Čtěte také:
Rittig je v kauze tunelování Oleo Chemical nevinen. Soud ho pravomocně osvobodil
Němcová u soudu: O trafikách pro Tluchoře a spol. nic nevím
Kauza Rittiga a Nečasové se komplikuje. Přebírá ji nový soudce
Komentář: Kmotr ke kmotrovi sedá
Švýcaři vyzvali Koláčka k nástupu do vězení. Neuposlechnu, vzkázal odsouzenec
Páleník podal dovolání v kauze zneužití Vojenského zpravodajství