Spojené státy v rámci návratu astronautů zpět na Měsíc vyšlou na misi také ženu, prohlásil to šéf amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Jim Bridenstine. Američané, kteří jsou dosud jediní, kdo stanuli na lunárním povrchu, chtějí na Měsíci znovu přistát s astronauty v roce 2024.
„První žena na Měsíci bude Američanka,“ řekl Bridenstine. K návratu na povrch souputníka Země uvedl, že to nebude jen nostalgická procházka do historie, ale vybudování předmostí pro pilotované lety k Marsu. Američané totiž chtějí využít lunární zdroje včetně vodíku a kyslíku k výrobě paliva. Vyslání astronautů k rudé planetě NASA plánuje po roce 2030.
Druhou fází návratu na Měsíc je podle Bridenstina udržitelnost mise, má se tak stát do roku 2028. To znamená, že v té době budou mít USA opětovně použitelnou infrastrukturu k letům na Měsíc. „Kdykoli budeme chtít, kamkoli budeme chtít, se budeme moci dostat na povrch Měsíce,“ vysvětlil šéf NASA.
Mají smysl mise na Měsíc?
K letu na Měsíc chce NASA využít vyvíjenou raketu SLS s lodí Orion. Výrobu přistávacího modulu plánuje NASA svěřit soukromým kosmických společnostem, od kterých žádá i menší přistávací systémy k dopravě nákladu, vědeckého materiálu či sond na lunární povrch. První udělení zakázek je možné očekávat již tento měsíc.
Spojené státy letos v červenci oslaví 50. výročí přistání člověka na Měsíci, na jehož povrchu mezi roky 1969 a 1972 stanulo celkem 12 astronautů. Od té doby neučinil žádný stát vážný pokus vyslat na přirozenou družici Země lidskou posádku.
Zlatá horečka mezi nebem a zemí. Investory láká vesmír
Přečtěte si také: