Chovatelé hospodářských i zájmových zvířat musí dodržovat zásady, které ovlivňují pohodu a zdraví zvířat. V horkých dnech by měli věnovat pozornost především napájení, chlazení a větrání. Podmínky v chovech kontrolují inspektoři Státní veterinární správy (SVS). Ve správním řízení může chovatel za chyby dostat pokutu až 500 tisíc korun.
V souvislosti s teplým letním počasím Státní veterinární správa vydala upozornění na dodržování pravidel v chovech zvířat. Zdůraznila i zvýšenou četnost kontrol při jejich dodržování.
Hospodářská zvířata
U hospodářských budov, jako jsou stáje a haly, kde může teplota stoupat velmi vysoko, by měla být zajištěna ventilace a náhradní zdroje energie.
V pohotovostním plánu chovatele musí být uvedena doba, po kterou je možné udržet dobré životní podmínky pro zvířata v případě selhání umělého větracího systému.
Tato povinnost se týká všech hospodářství, kde větrání závisí na umělém větracím systému. Chovatel v případě výpadku energie v ustájovacích prostorech musí zajistit činnost náhradních energetických zdrojů s odpovídajícím výkonem.
Ve velkochovech prasat i v kravínech je v případě extrémních teplot vhodné zvířata chladit sprchováním. Pastevně chovaná zvířata, u nás především skot a ovce, musí mít na pozemku možnost pobývat ve stínu. Také u nich je nutné zajištění vhodného zdroje napájení.
Kolik vody musí mít zajištěna hospodářská zvířata |
---|
dospělá prasata 25 litrů/den |
dospělé ovce 20 litrů/den |
dospělý skot 40 litrů/den |
dojnice 100-180 litrů/den |
Pramen: Státní veterinární správa
V roce 2017 v chovech hospodářských zvířat veterináři provedli celkem 2240 kontrol, při nich zjistili 327 závad (14,6 %). Nejčastěji šlo o nevhodné podmínky chovu, omezování výživy a napájení, nezabezpečení nezbytných pomůcek nebo nedodržení minimálních standardů pro hospodářská zvířata.
Zájmová zvířata a kontrola
Málo se ví, že přísná pravidla musí dodržovat i chovatelé zájmových druhů zvířat, jako jsou kočky, psi, koně, ptáci, ale i například akvarijní ryby, terarijní či jiná zvířata.
Podmínky v chovech zájmových zvířat kontrolují rovněž inspektoři Státní veterinární správy. Při těchto kontrolách je přímo v jednotlivých chovech úředními veterinárními lékaři posuzován zdravotní a výživný stav zvířat a podmínky, za nichž jsou zvířata chována.
Provádějí se jak kontroly na základě dlouhodobých plánů, tak kontroly neplánované, nejčastěji na základě obdrženého podnětu, že v chovu není vše v pořádku.
NÁŠ TIP:
Co potřebujete vědět o pojištění zvířat předtím, než ho založíte
Nedostatků i v zájmových chovech zjišťují veterináři poměrně hodně. V roce 2017 provedli veterinární lékaři SVS celkem 1948 kontrol, závady zjistili ve 429 případech (22 %).
Nejčastější porušení režimu se týkala nevhodných podmínek chovu, omezování krmení a napájení, působení nepřiměřených stresových vlivů a nezabezpečení zvířat proti úniku.
Jaké sankce hrozí chovatelům |
---|
Prokázané porušení povinností stanovených zákonem na ochranu zvířat řeší dále na základě odborného stanoviska SVS obce s rozšířenou působností (ORP) formou správního řízení. Po vyhodnocení případu udělují chovateli pokutu či jiný postih. |
Na návrh příslušné krajské veterinární správy SVS může obecní úřad obce s rozšířenou působností správním rozhodnutím nařídit zvláštní opatření. V odůvodněných případech například nařídit odebrání týraného zvířete, snížení počtu hospodářských zvířat v chovu nebo nařídit chovateli pozastavení činnosti, při které dochází k týrání zvířat. |
U závažných případů, které ještě však nedosáhly trestného činu, může ORP udělit pokutu až 500 tisíc korun. |
Zvláště závažné případy pak mohou být klasifikovány jako trestný čin, může být podán podnět k trestnímu stíhání. |
Zdroj: Státní veterinární správa
Zájmové chovy a horko
V teplých dnech musí pravidla péče o zvířata výrazně hlídat i zájmoví chovatelé. Na dostatek vody by neměli zapomínat ani osoby cestující se psy, kočkami a jinými zvířaty.
Zejména při delší cestě by měli dělat pravidelné zastávky a nechat při nich zvíře proběhnout a napít. Zvířata je potřeba zastínit a v případě velkého horka i chladit, nejlépe vlhkou textilií.
Naopak polévání zvířete vodou se nedoporučuje. Náhlé zchlazení může být spíše kontraproduktivní. Nikdy by také v horkém počasí chovatelé neměli nechávat zvíře samotné zavřené v autě, teploty můžou za pár minut dosáhnout až 50 °C, což může ohrozit zdraví ale dokonce i život zvířete.
Plánujete dovolenou?
Vypočítejte si nárok na dovolenou 2018 na naší dovolenkové kalkulačce
Pokud přeci jen dojde k přehřátí (hypertermii) zvířete, pak je nutné provést první pomoc ochlazováním vlažnou vodou, umístit zvíře do stínu, zajistit dostatečný přísun vody a vyhledat pomoc soukromého veterinárního lékaře.
„Pokud lidé venčí psy, tak nejvhodnější dobou procházky je ráno a večer. V době horka je vždy třeba volit cestu stínem a ne po rozpálených například asfaltových cestách. V případě přehřátí je vhodné chladit tlapky, podat odraženou vodu a umístit psa do stínu,“ radí Semerád.
Čtěte také: