Pražský městský soud dnes propustil na svobodu kurdského politika Sáliha Muslima, kterého česká policie v sobotu zadržela na základě mezinárodního zatykače a o jehož vydání usiluje Turecko. Soud uvěřil Muslimovu slibu, že se bude účastnit všech úkonů následného řízení. Ankara už poslala nótu s kritikou, Česko nařčení z podpory terorismu odmítá.
Státní zastupitelství navrhovalo vzít Muslima do předběžné vazby, kde by čekal na extradiční řízení. Soudce Jaroslav Pytloun však návrhu nevyhověl. Muslim opustil jednací síň sice v doprovodu policejních těžkooděnců, avšak bez pout na rukou. Oznámení právníka přivítali nadšeným křikem Kurdové, kteří politika přišli podpořit na chodbu soudu.
Česká policie muže zadržela v sobotu na základě zatykače vydaného Nejvyšším soudem v Ankaře. Turecko označuje sedmašedesátiletého Muslima za teroristu.
Propuštění Muslima by podle tureckého velvyslance v ČR Ahmeta Bigaliho mohlo negativně ovlivnit bilaterální vztahy Česka s Ankarou. Uvedl to deník Sabah. Výrok soudu odsoudil, Ankara s ním podle něj není spokojena.
„Toto rozhodnutí jsme nečekali. Sálih Muslim se v posledních letech podílel na několika teroristických útocích v Turecku,“ uvedl dnes v prohlášení pro turecký deník Sabah velvyslanec Bigali.
Skandální pošlapání práva, zní z Turecka
Rozhodnutí pražského soudu označil turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu za skandální pošlapání práva. „Pro nás je Muslim terorista, vůdce teroristické sítě, a nic tuto pravdu nezmění,“ citoval ministra na svém webu list Turk Time. Çavuşoglu uvedl, že Turecko poslalo Česku diplomatickou nótu s kritikou.
Ankara podle Çavuşoglua bude Muslima nadále pronásledovat, „ať už si půjde kamkoli“, dokud nebude dopaden a dopraven do Turecka. „Nevzdáme to,“ dodal.
„Rozhodnutím Městského soudu ČR neporušila žádné své mezinárodněprávní závazky, včetně těch podle Evropské úmluvy o vydávání,“ uvedlo ministerstvo v prohlášení. „Ministerstvo zahraničních věcí ČR v této souvislosti důrazně odmítá tvrzení, že by dnešní rozhodnutí nezávislého soudu bylo v rozporu se závazky ČR v oblasti boje proti mezinárodnímu terorismu,“ dodal Černínský palác.
Muslim odmítá kritiku Turecka
„Domnívám se, že to není rozhodnutí politické, ale právní,“ komentoval Muslim usnesení pražského městského soudu, které je pravomocné. Zdůraznil, že politická rozhodnutí vůči jeho osobě naopak dělá turecká strana.
Turci Muslima spojují s bombovým útokem v Ankaře z března 2017, který podle nich zosnovala výkonná rada Kurdské strany pracujících. Dřívější zatykač z prosince 2016 ho pak spojil s jiným bombovým útokem, při němž zemřelo 29 lidí a dalších 87 bylo zraněno.
Muslim dnes jakékoliv zapojení do těchto akcí popřel. „V té době jsem byl v Evropě. Jsem politik, nemám s tím nic společného. Co se děje uvnitř Turecka, nás nezajímá. Zaměřujeme se na situaci na severu Sýrie,“ řekl. Zatykači vydanému Nejvyšším soudem v Ankaře nepřikládal význam. Poukázal na to, že v Evropě bez problémů pobývají i další lidé, které Turecko řadí na seznam nejhledanějších teroristů.
Podle informací ČTK se zatykač týká několika trestných činů včetně vraždy nebo rozvracení integrity státu. Muslim do loňska působil ve vedení syrské kurdské Strany demokratické unie (PYD). Proti zadržení politika v pondělí demonstrovaly kurdské organizace v řadě zemí, kromě ČR například v Dánsku, Norsku, Kanadě nebo Británii. Dnes se desítky protestujících Kurdů sešly i před budovou pražského městského soudu.
Obdobně jako v Muslimově případě postupoval pražský městský soud například v další sledované kauze ruského umělce Olega Vorotnikova, který byl zadržen na základě mezinárodního zatykače vydaného kvůli aktivitám disidentské výtvarné skupiny Vojna. Soudkyně tehdy přijala umělcův písemný slib, že neopustí Česko a bude se dostavovat k soudu kvůli vydávacímu řízení.
Turecký vicepremiér: Propuštění Muslima je podporou teroristů |
---|
Rozhodnutí českého soudu je politické a znamená podporu teroristické organizace. Podle deníku Sabah to řekl místopředseda turecké vlády a vládní mluvčí Bekir Bozdag. Představitel syrských Kurdů Muslim patří ke kritikům turecké vlády, která ho považuje za teroristu. „Rozhodnutí je v rozporu s mezinárodním právem a bude mít vliv na vztahy s Českou republikou,“ komentoval dnešní verdikt pražského městského soudu Bozdag. Dodal, že toto rozhodnutí „podporuje teroristické organizace“ a je „jasnou podporou terorismu“. Turecký ministr spravedlnosti Abdulhamit Gül označil dnešní verdikt pražského městského soudu za „chybu“. „Očekáváme, že naši partneři tuto chybu co nejdříve napraví,“ řekl Gül novinářům v Ankaře. |
Dále čtěte: