Menu Zavřít

Saúdskoarabský prokurátor žádá trest smrti pro pět podezřelých z vraždy Chášukdžího

15. 11. 2018
Autor: čtk

Saúdskoarabský generální prokurátor žádá trest smrti pro pět z 11 osob obžalovaných z podílu na vraždě novináře Džamála Chášukdžího. Oznámila to prokuratura, jména dotyčných ale neupřesnila. Ministr zahraničí Ádil Džubajr následně stejně jako před ním prokuratura rozhodně vyloučil, že by se zločinem měl něco společného korunní princ Muhammad bin Salmán. Spojené státy podle agentury Reuters hodlají uvalit sankce na 17 Saúdů zapletených údajně do vraždy.

Novinář Chášukdží žil od loňska v USA a ve svých článcích kritizoval saúdskoarabské nejvyšší vedení. Podle dnešního sdělení prokuratury byl zabit po zápase na konzulátu Saúdské Arábie v Istanbulu 2. října smrtící injekcí. Stalo se tak prý poté, co ho pověřený tým „vyjednávačů“ nedokázal přesvědčit k návratu do Saúdské Arábie. Tělo bylo rozřezáno a vyneseno z budovy a dosud se nenašlo.

„Veřejný prokurátor žádá trest smrti pro pět osob, které jsou obžalovány z nařízení a spáchání zločinu, a odpovídající tresty pro další obviněné osoby,“ citovala agentura Reuters zástupce generálního prokurátora.

Obžalováno bylo 11 z celkem 21 podezřelých, kteří jsou ve vazbě. Obžalovaní budou předáni soudu, zatímco vyšetřování ostatních podezřelých bude pokračovat s cílem zjistit jejich roli v případu, sdělil zástupce prokurátora.

Ministr Džubajr odmítl mezinárodní vyšetřování případu, jak to navrhlo Turecko. „Něco takového bylo zamítnuto,“ řekl šéf diplomacie na tiskové konferenci. Dodal, že Saúdská Arábie má nezávislý právní systém, který si s případy, jako je vražda Chášukdžího, dokáže poradit. Obvinil přitom Ankaru, že nereagovala na tři žádosti Rijádu o poskytnutí dalších podkladů a důkazů týkajících se tohoto zločinu.


House of Saúd: proč může saúdskoarabský režim hrát vysokou globální hru?

 Korunní princ Saúdské Arábie Mohamed bin Salmán


Pokračující vyšetřování se týká rovněž nyní už bývalého poradce královského dvora Saúda Kahtáního, který se setkal se skupinou pověřenou zajistit návrat Chášukdžího do Saúdské Arábie, než odjela do Istanbulu. Kahtání, který už byl propuštěn ze služeb královského dvora, ji podle zástupce prokurátora informoval o aktivitách žurnalisty. Podle Reuters je Kahtání jedním ze 17 saúdských občanů, na které americké ministerstvo financí hodlá uvalit sankce za podíl na smrti Chášukdžího. Dalším je saúdský generální konzul Muhammad Alotaíbí.

Zástupce šéfa saúdskoarabské rozvědky Ahmad Asírí nařídil přivedení Chášukdžího zpět dobrovolně nebo silou. Ale šéf týmu vyjednávačů vyslaný na místo dal příkaz ho zabít,“ citovala agentura AFP zástupce generálního prokurátora.

Saúdská Arábie viní celkem 15členný tým spolupracovníků vlády, že čin spáchal na vlastní pěst. Dohromady nechalo saúdskoarabské vedení zadržet 18 osob, napsala agentura DPA.

Saúdskoarabská generální prokuratura dnes požádala Turecko o uzavření zvláštní dohody o spolupráci při vyšetřování vraždy Chášukdžího. Cílem má být dodávat Turecku výsledky vyšetřování saúdskoarabských úřadů a získat od Ankary „důkazy a relevantní informace“, jež má k dispozici, řekl podle agentury AFP prokurátor.

Jak vidí situaci v Saúdské Arábii moderátor a komik John Oliver?

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu dnes označil kroky saúdskoarabských úřadů za pozitivní, ale nedostatečné. Podle Ankary je třeba odhalit, kdo nařídil vraždu Chášukdžího. „Tato vražda, jak jsme již řekli, byla předem plánována,“ řekl Çavuşoglu a odmítl saúdskoarabskou verzi, že vrahové měli ve skutečnosti Chášukdžího dostat zpátky do vlasti.

Chášukdží šel na konzulát v Istanbulu koncem září pro doklady, aby se mohl oženit s tureckou snoubenkou. Jeho vražda sice vyvolala velké slovní pobouření v řadě zemí, ale skoro žádné konkrétní kroky vůči Saúdské Arábii, která je ropnou velmocí a spojencem USA na Blízkém východě.

Rijád dosud nabízel několik rozporuplných vysvětlení Chášukdžího zmizení. Až po několika dnech připustil, že novinář byl zabit. Někteří turečtí představitelé obvinili z nařízení vraždy prince Muhammada a prezident Recep Tayyip Erdogan řekl, že zločin byl nařízený z nejvyšších kruhů saúdskoarabské vlády. Americký prezident Donald Trump řekl, že konečnou odpovědnost nese korunní princ, který je de facto vládcem země.

MM25_AI

Podle turecké justice byl Chášukdží krátce po příchodu na konzulát uškrcen, jeho tělo bylo rozčtvrceno a zlikvidováno. Ankara má k dispozici příslušné tajné informace, včetně zvukových záznamů, které poskytla i jiných státům včetně Německa, podotkla DPA.

Čtěte dále:

Stovka osobností píše Guterresovi, žádají mezinárodní vyšetřování vraždy Chášukdžího

Chášukdžího brutální vražda byla dopředu dobře naplánovaná, tvrdí Erdogan

Tabu padlo: Saúdové pohrozili použitím ropy jako zbraně

Horečka sobotní noci. Vládci Saúdské Arábie mění zavedené pořádky

Saúdská Arábie pod tlakem obrací: Chášukdží byl zavražděn

Branson odchází z čela Virgin Hyperloop. Firma prý potřebuje aktivnějšího lídra

V Rijádu začala investiční konference. Bojkotují ji čtyři desítky firem

  • Našli jste v článku chybu?