Menu Zavřít

Šéf čínské nadace CEFC uplácel a prodával zbraně, tvrdí americká prokuratura

5. 10. 2018
Autor: čtk

Americká prokuratura před nadcházejícím korupčním procesem s šéfem neziskového výboru China Energy Fund Committee Patrickem Hoem Čch'-pchingem předložila soudu informace, podle kterých Ho nejen uplácel africké činitele, ale také prodával zbraně do Libye a Kataru. Výbor China Energy Fund Committee je označován jako nadace soukromého čínského konglomerátu CEFC China Energy, který se již dříve od celé kauzy distancoval.

Ho podle amerického ministerstva spravedlnosti nabízel čadskému prezidentovi Idrissu Débymu úplatky výměnou za licence v ropném průmyslu a peníze posílal s cílem získat lukrativní zakázky také ugandskému ministrovi zahraničí Samu Kutesaovi a ugandskému prezidentovi Yowerimu Musevenimu. Informoval o tom portál deníku South China Morning Post.

Nyní prokuratura předložila soudu v New Yorku 32stránkový dokument, ve kterém popisuje, jak Ho dojednával přes nejmenovaného prostředníka obchody se zbraněmi. Vedle prodeje vojenského arzenálu do Libye a Kataru nabízel i dodávky do Jižního Súdánu, kterým již roky zmítá občanská válka.

South China Morning Post poznamenal, že prokuratura kvůli prodeji zbraní, který se uskutečnil mimo americké území, nevznesla vůči Hoovi obvinění. Tyto informace ale chce obžaloba využít jako důkaz při mapování Hoových obchodních aktivit v zájmu CEFC China Energy v Africe, Asii a na Blízkém východě.


Čínský žongl s českým majetkem:

Citic přebírá aktiva CEFC skoro za polovinu hodnoty

Čínská státem ovládaná korporace CITIC Group uhradila dluhy, které měla předlužená a kolabující CEFC u slovenské finanční skupiny J&T


Spojené státy zadržely Hoa, který před vstupem do China Energy Fund Committee zastával řadu vysokých funkcí v hongkongské samosprávě včetně postu ministra vnitra, loni. Korporace CEFC China Energy se ihned od počínání China Energy Fund Committee distancovala s tím, že fond není zapojen do žádných komerčních aktivit společnosti.

Americká žaloba nicméně cituje Hoovu korespondenci určenou manželce ugandského ministra zahraničí, ve které se chlubí obchody, které společnost CEFC China Energy uzavřela v České republice. Zmiňuje například nákup několika historických budov, fotbalového týmu, pivovarnické skupiny či kontrakt na stavbu jaderné elektrárny.

Problémy se zákonem má i šéf CEFC China Energy Jie Ťien-ming, který byl zadržen letos v únoru kvůli podezření z hospodářské kriminality. Jie je mimo jiné čestným poradcem českého prezidenta Miloše Zemana.

Proces s Hoem začne v listopadu. Na 23. října je naplánováno závěrečné předprocesní řízení, na kterém soudce mimo jiné zváží Hoovu žádost o propuštění na kauci a také přípustnost důkazního materiálu.

MM25_AI

Dále čtěte:

Stejná blamáž jako v Česku. I v Polsku jde Číňanům hlavně o vliv a hotové firmy

Velké čínské oči aneb Stručná historie slavného čínského investování v Čechách

CEFC vycouvala z další investice v Česku, zbavila se podílu v cestovní kanceláři Canaria Travel

Špatný start: čínská banka ICBC zahájila působení v Česku ztrátou 167 milionů

 Ředitel české pobočky ICBC Jang Jü

  • Našli jste v článku chybu?