Menu Zavřít

Trump uznal vměšování Rusů do amerických voleb

17. 2. 2018
Autor: Profimedia.cz

Americký prezident Donald Trump poprvé uznal, že Rusko se vměšovalo do americké politiky před prezidentskými volbami v roce 2016. Reagoval tak na obvinění 13 ruských občanů a tří ruských právních subjektů, které vyplynulo z amerického zvláštního vyšetřování možného ruského vlivu na volby. Dosud Trump tuto možnost popíral.

„Rusko zahájilo svou protiamerickou kampaň v roce 2014, dávno předtím, než jsem oznámil, že budu kandidovat na prezidenta,“ reagoval Trump na twitteru. Podle prezidenta nicméně výsledky prezidentských voleb nebyly ovlivněny.

USA podají žádost o vydání obviněných Rusů
Ruští občané přistižení při vměšování do prezidentských voleb v USA v roce 2016 mohou očekávat, že Washington bude žádat o jejich vydání. Naznačil to dnes náměstek amerického ministra spravedlnosti Rod Rosenstein, podle kterého Washington nekonzultoval s Moskvou sérii obvinění 13 ruských občanů a tří ruských právnických subjektů.

Rosenstein prohlásil, že obvinění je důkazem toho, že Rusové chtěli ve Spojených státech vyvolat nesvár. Podle něho ovšem ze 37stránkového obviňovacího spisu nevyplývá, že by ruského zasahování do voleb mělo vliv na jejich výsledky.

Jeden z obviněných Rusů je miliardář Jevgenij Prigožin, kterému se přezdívá „Putinův kuchař“ kvůli tomu, že se od obsluhování hlavy státu vypracoval do postavení největšího dodavatele jídla ruské armádě. Prigožin podle agentury Ria-Novosti v první reakci řekl, že Američané jsou příliš emotivní.

Šéf Bílého domu dodal, že členové jeho týmu, který vedl předvolební kampaň, se nedopustili ničeho špatného. Zdůraznil, že nikdo z nich s Rusy neuzavřel žádnou dohodu.

Obvinění na 13 Rusů a tři subjekty podala federální velká porota ve Washingtonu, uvedl tým amerických vyšetřovatelů pod vedením Roberta Muellera. Porota byla speciálně sestavena pro dozor nad vyšetřováním podezření z ruského vměšování do voleb.

Podle spisu se ruské zásahy do politického vývoje v zemi, včetně zmíněných voleb, datují už od roku 2014. Někteří z obviněných se vydávali za lidi žijící v USA a komunikovali se členy širšího týmu vedoucího kampaň Trumpa. V textu se ale upozorňuje, že členové týmu neměli povědomí o skutečné totožnosti obviněných. Podle náměstka amerického ministra spravedlnosti Roda Rosensteina nebyl proto také žádný Američan obviněn z vědomé spolupráce s Rusy.


Čtěte: První rok Trumpova vládnutí nebyl pro americkou ekonomiku špatný

 Donald Trump


Velkou porotu složenou z amerických občanů používá americká justice k posuzování důkazů předkládaných mimo jiné zvláštními vyšetřovateli ve speciálních kauzách. Ruskému vlivu na volby se věnuje tato porota od srpna, sestavila ji soudkyně ve Washingtonu. Muellerův tým pracuje na případu od loňského května. Mueller byl na svůj post ministerstvem spravedlnosti jmenován v květnu krátce poté, co Trump náhle propustil šéfa Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Jamese Comeyho.

MM25_AI

Vlastní vyšetřování ve věci možného ruského vlivu na loňské volby prezidenta vedou i některé výbory Kongresu.

Dále čtěte:

Dvě minuty do apokalypsy. Svět podle jaderných vědců ohrožují Trump či KLDR

Sólo pro Jaga. Trump v prvním roce napínal švy americké demokracie

Komentář: Nobelova cena za popostrčení


  • Našli jste v článku chybu?