Menu Zavřít

Spojené státy provedly raketový test. První po vypovězení smlouvy s Ruskem

19. 8. 2019
Autor: CC BY 2.0: gregwest98 via Flickr

Spojené státy v neděli provedly test rakety s donedávna zakázaným doletem přes 500 kilometrů, první po vypovězení smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF). Oznámilo to dnes americké ministerstvo obrany.

Americko-ruská smlouva, kterou USA definitivně vypověděly počátkem srpna, zakazovala oběma stranám zařadit do arzenálu rakety odpalované ze země s doletem 500 až 5500 kilometrů. Smlouva INF pozbyla platnosti, když se z jejího porušování vzájemně obviňovaly Rusko i USA.

Test se podle Pentagonu uskutečnil na kalifornském ostrově San Nicolas asi 130 kilometrů západně od Los Angeles. Raketa byla určena pro konvenční nálož a zasáhla cíl ve vzdálenosti větší než 500 kilometrů, uvedlo ministerstvo.

Záměr vypovědět smlouvu INF oznámil americký prezident Donald Trump loni v říjnu s odůvodněním, že Rusko vývojem nových zbraní dohodu porušuje. Letos v únoru začala běžet půlroční výpovědní lhůta, 2. srpna USA od smlouvy definitivně odstoupily. Týž den Moskva potvrdila formální zánik dohody.


Generál Pavel varuje: Aktivity Ruska jsou pro Česko větší hrozba než terorismus

 Petr Pavel


Podle Bílého domu Rusko vyvíjí raketu Novator 9M729, jejíž dolet při ruských testech přesáhl povolených 500 kilometrů. Podle ruských stížností Spojené státy porušily smlouvu rozmisťováním pozemních odpalovacích zařízení uzpůsobených pro střely s plochou dráhou letu Tomahawk, ale i dalších balistických raket středního a krátkého doletu a útočných bezpilotních letounů.

Putin už v únoru řekl, že jeho země na krok Washingtonu odpoví stejně, tedy od smlouvy také odstoupí a zahájí vývoj nových raket. Americký ministr obrany Mark Esper den po vypovězení smlouvy uvedl, že by podpořil brzké rozmístění raket středního doletu v Asii.

Podle zpráv médií se pro vypovězení smlouvy INF vyslovovali mnozí američtí vojenští činitelé, podle nichž dohoda brání USA čelit raketové výzbroji Číny, jíž se smlouva netýká. Dohodu neschvalovali ani ruští generálové s tím, že už v době uzavření v roce 1987 byla pro tehdejší Sovětský svaz nevýhodná.

Smlouva zakazuje jak rakety s krátkým doletem do 1000 kilometrů, tak i rakety se středním doletem do 5500 kilometrů. Raket odpalovaných ze vzduchu nebo moře se netýká. Pentagon dával už během roku najevo, že v srpnu hodlá vyzkoušet novou raketu s krátkým doletem přesahujícím limit INF. Test balistické rakety středního doletu podle médií plánuje Pentagon provést letos v listopadu.

Přečtěte si také:

„Únava z prezidenta“. Důvěra Rusů v Putina klesla nejníže za posledních 13 let

Svět podle Trumpa: americký prezident nesnáší závazky a nerad se dvoří

bitcoin školení listopad 24

Balistické zkoušky KLDR prý dohodu s USA neporušují. Kim mě nechce zklamat, tvrdí Trump

Rychlá reakce na konec smlouvy INF: Pentagon chce v Asii rozmístit rakety

  • Našli jste v článku chybu?