Menu Zavřít

Správa sociálního zabezpečení mění IT systémy. Poslanci se obávají kolapsu

20. 9. 2017
Autor: Profimedia.cz

České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ), která vyplácí důchody, nemocenské či mateřské, skončí na konci roku smlouva na fungování informačního systému. Do té doby musí pořídit a zprovoznit nové vybavení. Vyplácení penzí a dalších příspěvků ale není ohroženo. Na jednání sněmovního sociálního výboru to dnes řekl náměstek ministerstva práce Petr Hejduk, který je pověřený řízením správy. Poslanci se obávají toho, že by se systém výplaty penzí mohl zkolabovat.

ČSSZ teď pořizuje novou hlavní platformu pro fungování systému. Smlouva na nynější vyprší na konci prosince. „Máme dostatečnou časovou rezervu a jsme před podpisem smlouvy, nenasazujeme novou verzi systému, měníme hardwarové vybavení,“ uvedl Hejduk. Dodal, že úřad na novou platformu přejde až po namontování, kontrole a ověřovacím provozu.

Ministerstvo práce chystá také tendr na nový systém pro vyplácení penzí za asi 300 milionů. Vyhlásit ho chce letos. V provozu by měl podle plánů být od roku 2020. Nynější systém a programy, které ČSSZ používá, jsou staré 20 či 30 let.

Poslanci se obávají toho, že by se vyplácení penzí mohlo od začátku příštího roku zkolabovat a systém by mohl po vypršení smlouvy přestat fungovat. Upozorňují na to, že by mohla nastat stejná situace jako před pár lety v úřadech práce. Úředníci se museli kvůli výměnám systému vrátit k tužce a papíru a agendu zpracovávali ručně, a to i o víkendech. „Mám informace, že hrozí něco podobného, co se stalo na úřadu práce. Doufám, že pan ředitel (Hejduk) nebude své loajality k ministerstvu práce někdy litovat,“ řekl poslanec Miroslav Opálka (KSČM).

Záložní plán neexistuje

Šéfovi sociálního výboru Jaroslavu Zavadilovi (za ČSSD) chybí nyní „varianta B“, tedy například možnost, že by v případě potřeby po nutnou dobu dál poskytoval službu ještě původní dodavatel. Smlouva by se tedy případně dočasně prodloužila. „Žádnou variantu B nevidím,“ řekl Zavadil. Ujištění od vedení ministerstva a správy, že výplata penzí bude i po 1. lednu bez potíží, chtěla také nezařazená poslankyně Jana Hnyková. „Bylo by to ohrožení pětiny populace. Chci veřejné prohlášení, že vše zařídíte, a ne, že se to nezvládlo, že se neimplementovalo,“ řekla Hnyková.


Zinek: Ve státní správě je IT často v havarijním stavu

Ředitel IT firmy Anect Jan Zinek


ČSSZ v minulosti neúspěšně vyhlásila výběrová řízení na informační systémy, některá pak zrušila. Nyní má několik zakázek „zablokovaných“ - buď se jimi zabývá antimonopolní úřad, nebo účastníci řízení podali námitky. „Táhne se to tak dlouho, že původní zakázky už jsou morálně zastaralé. Je jen procesní otázka, kdy se je podaří zrušit. Nové zakázky jsou připravené,“ uvedl Hejduk. Zdůraznil, že fungování ČSSZ kvůli tomu ohroženo není, instituce se ale nemůže dál rozvíjet.

bitcoin_skoleni

Na konci června ČSSZ vyplácela 2,4 miliony starobních důchodů a 425 400 invalidních a 71 400 pozůstalostních penzí. V prvním letošním pololetí evidovala 942 100 ukončených pracovních neschopností. Z nemocenského pojištění se vyplácí i mateřská či ošetřovné. Nově se z něj bude hradit otcovská a ošetřovatelské volno.

Přečtěte si také:

Nástupem do důchodu klesne příjem Čechů o 20 procent

Nástup eGovernmentu. Od příštího července bude s úřady možné komunikovat přes internet

Blockchain místo tisíců úředníků? Ani v Česku to nemusí být utopie


  • Našli jste v článku chybu?