Spojené státy dnes zveřejnily záběry, které podle Washingtonu dokazují íránskou vinu na čtvrtečním útoku na dvojici tankerů v Ománském zálivu. Teherán své zapojení do explozí na lodích popírá a označuje americké tvrzení za součást protiíránské kampaně. Americká armáda předtím oznámila, že bude bránit zájmy USA včetně práva na svobodnou plavbu, a vyslala do oblasti torpédoborec. V reakci na útok stouply ceny ropy.
Některé země včetně Británie či Saúdské Arábie se přidaly k americkému tvrzení o íránské vině. USA přitom dávají najevo, že nestojí o zapojení do nového konfliktu v blízkovýchodním regionu.
Ve čtvrtek ráno byly poblíž strategického Hormuzského průlivu pravděpodobně napadeny dvě obchodní lodě, jedna patřila Norsku a druhá Japonsku. Norská loď dlouho po výbuchu hořela. Z obou se podařilo evakuovat všech 44 námořníků. Akci, ke které se nikdo nepřihlásil, americký ministr zahraničí Mike Pompeo ještě ve čtvrtek připsal Íránu. Velení americké armády to dnes doložilo zveřejněním leteckých záběrů, na nichž je podle USA vidět, jak íránské Revoluční gardy odstraňují z boku lodi nevybuchlou minu připevněnou magnetem.
Pentagon oznámil, že do oblasti vysílá torpédoborec USS Mason. Další torpédoborec USS Bainbridge zůstává v blízkém kontaktu s jedním z poškozených tankerů.
Americký prezident Donald Trump dnes řekl, že Hormuzský průliv nebude po čtvrtečním incidentu uzavřen. V televizním rozhovoru s televizní stanicí Fox News také šéf Bílého domu z útoku obvinil Írán a na dotaz, jak plánuje zabránit v budoucnu podobným incidentům, odpověděl pouze: „Uvidíme.“
#Incident Reports of vessel MT Front Altair being on fire & adrift at position 2527N 05722E are being investigated. No cause has been positively confirmed. Latest information will be communicated when available. Contact our team via https://t.co/Qv7PyCfXM3 #Fujairah #UAE #attack pic.twitter.com/0Z4aIBzE5M
— Dryad Global (@GlobalDryad) 13. června 2019
Írán označil americké tvrzení za součást „protiíránské kampaně“ a ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf jej nazval „sabotážní diplomacií“ bez jakéhokoli důkazu.
EU vyzvala k maximální zdrženlivosti, aby se předešlo dalšímu vyhrocení situace. Německá vláda označila incident za výjimečně znepokojivý a žádá jeho prošetření. Čínské ministerstvo zahraničí uvedlo, že nikdo nechce, aby v regionu propukla válka, a vyzvalo k dialogu.
Podle saúdskoarabského ministra zahraničí není důvod nevěřit americkému tvrzení, neboť Írán již v minulosti podobné akce podnikl. USA připsaly Íránu už květnovou sabotáž čtyř plavidel u Spojených arabských emirátů. Britský ministr zahraničí Jeremy Hunt rovněž vidí za akcí íránskou stopu a varoval teheránský režim před „velmi nemoudrou eskalací“ napětí.
Írán dnes k jednomu ze zasažených tankerů vyslal tým expertů, který má zjistit, zda se posádka může na plavidlo vrátit. Rejdařská společnost Bernhard Schulte Shipmanagement mezitím informovala, že japonský tanker Kokuka Courageous je nyní tažen do přístavu ve Spojených arabských emirátech; jedenadvacetičlenná posádka je podle agentury na palubě. Podle společnosti, která japonský tanker vlastní, škody na lodi způsobily „dva letící předměty“. Íránská televize mezitím odvysílala záběry 23 zachráněných členů posádky - 11 Rusů, 11 Filipínců a jednoho Gruzínce.
Vývoj ceny ropy Brent