Menu Zavřít

Transparency International podala trestní oznámení na Mynáře. Kvůli dotacím na penzion

26. 4. 2019
Autor: ČTK

Nevládní organizace Transparency International (TI) podala trestní oznámení na prezidentova kancléře Vratislava Mynáře kvůli údajnému podvodu s dotacemi za 32 milionů korun na stavbu penzionu. Podle pořadu České televize Reportéři ČT získal Mynář na svůj penzion v Osvětimanech na Uherskohradišťsku dotace od ministerstva školství a Evropské unie. Příjemci peněz byly spolek, který Mynář založil, a firma vlastněná kancléřem.

„V TI jsme přesvědčeni, že se kancléř dopustil trestných činů dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie. Vzhledem k výši způsobené škody jde o zvlášť závažné zločiny s dlouhou promlčecí dobou,“ sdělil k trestnímu oznámení právník TI Jan Dupák.

Mynář odmítl jakékoliv pochybení. Trestní oznámení označil v tiskovém prohlášení za naivní pokus o diskreditaci, sám chystá žaloby a trestní oznámení. Mynář míní, že TI nejde o věc samotnou, ale o vlastní zviditelnění. „Jedná se o naivní pokus o mou diskreditaci, který se obrátí proti jeho původcům. Máme listinné důkazy, které jasně dokazují, že jsme se žádných pochybení nedopustili. Naopak jsme zachránili prostředky státu před jejich zmarněním,“ uvedl. Kritizuje, že organizace o trestním oznámení informovala v době, kde je s prezidentem Milošem Zemanem na návštěvě v Číně.

Podle TI nejprve získalo v letech 2007 a 2008 od ministerstva školství dotace 26 milionů korun občanské sdružení Chřibák, které v roce 2006 založilo několik lidí z Osvětiman v čele s Mynářem. Peníze měly být použity na výstavbu sportovní ubytovny na Mynářově pozemku. Ubytovna ale nebyla dokončena a její hrubou stavbu pak spolek Chřibák pronajal firmě Clever Management vlastněné Mynářem. Podmínky dotace přitom ale podle TI zakazovaly jakýkoli převod nemovitosti a jako podmínka splnění dotovaného projektu měla být doložena kolaudace ubytovny.

Měl by Vratislav Mynář skončit v úřadu prezidentova kancléře?

Mynářova firma Clever Management poté získala ještě dotaci šest milionů korun z evropských peněz z Regionálního operačního programu Střední Morava (ROP). Za tyto peníze byla hrubá stavba ubytovny přestavěna na wellness penzion. Při žádosti o peníze z ROP měli žadatelé podle TI uvést, zda na dotčený projekt byly použity i jiné dotace z veřejných zdrojů. „Ale firma Clever Management nás o tomto neinformovala,“ řekla ČT vedoucí odboru kontroly a plateb ROP Střední Morava Koplíková.

Mynář také podle ČT v Osvětimanech vybudoval rybník, aniž by k tomu měl potřebná povolení. Kancléř prezidenta z rybníka navíc částečně zasněžuje vlastní sjezdovku, a ani na to podle ČT nemá povolení. Kancléř tvrdí, že má souhlas na čerpání vody od správce toku, ale přiznal, že na vybudování rybníka povolení neměl a nemá.

Mynář uvedl, že ČT neposkytl příslušné dokumenty mimo jiné proto, že nemá v pořad Reportéři ČT důvěru. „I kdybych s nimi mluvil, stejně by to v reportáži zase bylo jinak, než bych jim řekl. V první reportáži se dopustili osmi závažných porušení závazného Kodexu ČT, v druhé reportáži porušili minimálně tři ustanovení,“ napsal.

MM25_AI

Až bude záležitost prošetřena, chystá sám právní kroky. „Jednou pro vždycky bude jasné, jak to bylo a že jsme se ničeho špatného nedopustili. Pak podám zase já žaloby pro poškození dobrého jména a trestní oznámení za křivá obvinění na všechny, kdo stojí za touto špinavou diskreditační kampaní. Na ten okamžik se velmi těším,“ uvedl.

Čtěte také:

Plané Zemanovy sliby. V Česku ubylo kapitálu z Číny i firem s čínskými vlastníky

Mynář stáhl žalobu na NBÚ kvůli neudělení prověrky. Zpochybňuje nezávislost soudců

Ekonomika Hradu aneb Kdo hlídá prezidentské peníze?

Pletichy v Lánech: odposlechy usvědčily Mynářova muže z předražení zakázky o desítky milionů

Doporučení za finanční dar? SPO dostala od Liglassu 200 tisíc

  • Našli jste v článku chybu?