Po důrazném doporučení soudců z Nejvyššího správního soudu skončí praxe oboustranných hlasovacích lístků, s jejichž sčítáním byly v říjnových volbách problémy. V příštích volbách (nejen sněmovních) by proto všechna jména kandidátů měla být vytištěna pouze na jedné straně. Lístky tak budou muset být na větším formátu.
Ministerstvo vnitra plánuje významnou změnu ve volbách. V návaznosti na nedávné usnesení Nejvyššího správního soudu, kterým se změnil zvolený poslanec ODS, chce zrušit oboustranné volební lístky. Lidé ani volební komisaři už by nemuseli lístek otáčet, a tím by odpadlo riziko opomenutí kandidátů ze zadní strany. Aby se na první stranu vešli všichni kandidáti, bude muset dojít ke zvětšení hlasovacího lístku i obálek.
„Ministerstvo vnitra v reakci na zjištění provedená Nejvyšším správním soudem připraví „technickou“ novelu volebních zákonů, kterou navrhne zavést jednostranný hlasovací lístek pro volby do Poslanecké sněmovny, volby do zastupitelstev krajů a volby do Evropského parlamentu, což bude v praxi znamenat zvětšení formátu hlasovacího lístku,” uvedla pro Euro.cz Klára Pěknicová z tiskového odboru ministerstva vnitra.
Prosím otočte
Změny se ale dotknou i voleb do obecních zastupitelstev, které se budou konat příští rok na podzim. Volební lístek sice v těchto volbách jako jediných zůstane oboustranný, ale jeho součástí bude nově informace pro voliče o tom, že hlasovací lístek je třeba otočit.
Čtěte: Nový cestovní pas už dostanete do 24 hodin. Česko vylézá z byrokratického pravěku
„Vzhledem ke stávajícímu volebnímu systému ve volbách do zastupitelstev obcí, který umožňuje hlasovat současně pro kandidáty z různých volebních stran, a tudíž všechny volební strany musí být uvedeny na společném hlasovacím lístku, není, zejména ve větších městech, jednostranný hlasovací lístek vhodně proveditelný,” vysvětluje Kateřina Pěknicová.
Nové pravidlo o jednostranných hlasovacích lístcích by se tak mohlo poprvé uplatnit při volbách do Evropského parlamentu na jaře 2019. „Chceme to udělat napříště přesně tak, jak stanovil Nejvyšší správní soud,” potvrdil v rozhovoru pro Euro ředitel odboru všeobecné správy ministerstva vnitra Václav Henych.
Kdo na Hrad? Čtěte vše o volbě prezidenta v rubrice Prezidentské volby 2018
Zní to neuvěřitelně, ale o tom, jaká bude velikost písma na lístku, a kdo se tedy ocitne na druhé straně, rozhodovala dosud pouhá domluva ministerstva vnitra s tiskárnou volebních lístků.
Naopak v nedohlednu je vznik volebního kodexu, který by sjednotil proces všech voleb konaných v Česku. Zatím se každé volby řídí speciálním zákonem a v rozdílných pravidlech je zmatek. Na místě by podle Nejvyššího správního soudu bylo také sjednocení praktického postupu volebních komisí při sčítání hlasů včetně jasného časového zápisu práce komisařů.
O povolební situaci čtěte více v rubrice Volby 2017: