Menu Zavřít

Zeman udělil 39 vyznamenání. Ocenil Vondráčkovou nebo Schrödera

29. 10. 2017
Autor: Profimedia.cz

Prezident Miloš Zeman při výročí 99. let do vzniku státu udělil 39 vyznamenání, nejvíc za své téměř pětileté působení v čele státu. Nejvyšším státním vyznamenáním, Řádem bílého lva, ocenil šest vojáků a zahraničních politiků. Vyznamenání z rukou prezidenta převzala například také zpěvačka Helena Vondráčková, herec Luděk Sobota nebo režisér Zdeněk Troška, ale také ekonom Milan Zelený či automobilový závodník Karel Loprais nebo operní zpěváci Štefan Margita a Eva Urbanová.

Za zvlášť vynikající zásluhy ve prospěch České republiky udělil Zeman řád vídeňskému starostovi Michaelu Häuplovi, slovinskému prezidentu Borutu Pahorovi a bývalému německému kancléři Gerhardu Schröderovi.

Řád bílého lva vojenské skupiny prezident propůjčil trojici českých a československých vojáků. Posmrtně vyznamenal legionáře a velitele Pražského povstání armádního generála Karla Kutlvašra, který byl vězněn za komunistického režimu. Prezident v projevu prohlásil, že tím splatí dluh, když země, místo aby ocenila Kutlvašrovy zásluhy, tak jej perzekvovala.

In memoriam byl oceněn i další československý legionář a někdejší náčelník hlavního štábu armádní generál Ludvík Krejčí. Řád bílého lva Zeman propůjčil také armádnímu generálovi Karlu Pezlovi, prvnímu náčelníkovi generálního štábu české armády.

Druhým nejvyšším státním vyznamenáním, Řádem Tomáše Garrigua Masaryka Zeman vyznamenal tři osobnosti. In memoriam řád udělil slovinskému architektu Josipu Plečnikovi, který se mimo jiné podílel na současné podobě Pražského hradu. Posmrtně řád dostal i Charles Crane, americký diplomat, který podporoval slovanskou kulturu. Sponzoroval například Slovanskou epopej Alfonse Muchy. Zemřel v roce 1939, ke konci života se ale podle některých zdrojů dostal do pozice antisemity a neskrýval obdiv k politice Adolfa Hitlera.


Esej: Na Hradě se každý zblázní. Českým prezidentům překáží ústava

 Ilustrace k eseji Na Hradě se každý zblázní


Oceněna byla také rychlobruslařka Martina Sáblíková, písničkář Jaromír Nohavica nebo plicní specialista Boris Šťastný, spisovatel Jaroslav Foglar nebo vědec v oblasti robotiky Vladimír Mařík. Oproti minulým letům Zeman ocenil jediného podnikatele - Lubomíra Stokláska, který založil a vede firmu Agrostroj.

Letošní slavnostní ceremoniál ve Vladislavském sále byl o 20 minut kratší, než předpokládal program. Počet míst v sále letos hradní protokol navýšil oproti loňsku o několik desítek, zástupci Hradu očekávali účast asi 800 hostů. Pozváno bylo víc lidí z kulturního, sportovního a podnikatelského života, ocenění také dostali možnost vzít s sebou víc rodinných příslušníků.

Zeman na úvod slavnostního večera na rozdíl od ostatních ústavních činitelů nepozdravil premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD), který nebyl v sále. Oba politici mají dlouhodobě napjatý vztah. Mluvčí vlády Martin Ayrer sdělil, že se Sobotka z ceremoniálu v týdnu omluvil, jelikož víkend tráví s dětmi mimo Prahu.

Rektoři se opět omluvili

Z vrcholných politiků v sále byli například předsedové Senátu a Sněmovny Milan Štěch a Jan Hamáček nebo ministři Milan Chovanec, Ivan Pilný, Martin Stropnický, Dan Ťok či Michaela Marksová. Nechyběli Andrej Babiš nebo Tomio Okamura. Podle zvyklostí přišel předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský a bývalý prezident Václav Klaus s manželkou. Dorazila také bývalá první dáma Dagmar Havlová nebo slovenský premiér Robert Fico.

Někteří politici se kvůli neshodám se Zemanem omluvili předem, hlavně z řad lidovců. Tak jako v minulých letech chyběli rektoři vysokých státních škol. Odmítli přijít na protest kvůli nepozvání rektora Masarykovy univerzity Mikuláše Beka.

bitcoin školení listopad 24

Dále čtěte:

Masaryk, Gottwald a další. Naši milí gerontokrati

Schröder jde do „Putinovy“ Rosněfťi. Kritika ho nezajímá

Bývalý německý kancléř Gerhard Schröder míří do čela dozorčí rady Rosněfti.


  • Našli jste v článku chybu?