Vědci z americké University of Colorado at Boulder (to je opravdu oficiální název) vyvíjejí pohyblivé objekty tenké jako papír. „Představte si, že otevřete knihu a ze stránky vzlétne kaleidoskop půvabných motýlů,“ přibližuje jedno z možných uplatnění fascinující technologie server TechXplore, který o práci výzkumného týmu z hornatého státu na středozápadě USA informuje.
Zatím vědci takto sestrojili origami ptáky, kteří mohou ohýbat krk, květiny s pohyblivými okvětními lístky nebo hmyz třepotající křídly. Výtvory, pro něž autoři vymysleli souhrnné označení „Electriflow“, spadají do oblasti takzvané měkké robotiky – oblasti zaměřené na vysoce ohebné roboty, jejichž pohybové vzorce připomínají živé organismy.
„Obvykle jsou knihy o motýlech statické,“ říká vedoucí projektu, který vystupuje pod jménem Purnendu. „Ale mohl by motýl v knize mávat křídly? Ukázali jsme, že je to možné.“
Roboti, respektive robůtci Electriflow jsou inspirováni takzvanými „umělými svaly“, které jsou již komerčně dostupné, ale původně je vyvinuli inženýři právě na CU Boulder, jak zní zkrácený název školy. Jsou měkké na dotek a k pohybu nepotřebují žádné motory ani mechanické součástky v běžném smyslu slova. Pracují totiž na principu elektrostatických sil, jež pohybují olejem uzavřeným v plastových váčcích. Tyto váčky mají v případě Electriflow různé tvary a jsou připevněny k ploché plastové fólii. Směr a druh pohybu se ovlivňuje právě tvarem každého váčku.
Technologie umožňuje velmi rychlý pohyb. Purneduovi motýli mávají křídly s frekvencí 25krát za sekundu, což je rychleji než většina jejich běžných živých „příbuzných“. Dobře je to vidět v následujícím videu:
„Tento systém je velmi blízký tomu, co vidíme v přírodě,“ uvádí inženýr. „Posouváme hranice toho, jak mohou lidé a stroje vzájemně spolupracovat.“
Purnendu doufá, že se jeho vynálezu chopí designéři a umělci. Podle něj bychom se v budoucnu mohli dočkat zvířátek origami z plastové folie, která se sama složí do různých tvarů, nebo animovaných postaviček, které na stránkách knih běhají a skáčou. Ostatně jeden z Electriflow stroječků má podobu MIckey Mouse, který hýbe ušima.