Menu Zavřít

S nelegálním rybolovem chce vláda USA bojovat pomocí vesmírného radaru. Za jeho využití vypsala odměnu 150 tisíc dolarů

11. 8. 2021
Autor: Pixabay
  • USA nabízí odměnu za využití vesmírného radaru způsobem, který by vedl k odhalení plavidel provozujících nelegální rybolov

  • Tomu, kdo s řešením přijde, vyplatí 150 tisíc dolarů

  • Tímto způsobem chce bojovat proti nezákonnému, nehlášenému a neregulovanému rybolovu především ze strany Číny, která údajně disponuje flotilou o velikosti 17 tisíc plavidel


Mrtvé velryby, žraloci i želvy. Nelegální rybolov, jehož provozování má devastující účinky nejen na podmořský život, se v posledních letech rozmáhá způsobem, který kromě ochránců přírody děsí i část laické veřejnosti. Podle odhadů OSN z dubna letošního roku je 90 % světové populace ryb nadměrně využíváno či zcela vyčerpáno. To jinými slovy znamená, že jsou ryby loveny rychleji, než se samy dokážou reprodukovat.

Jedním z největších viníků je v tomto ohledu je podle serveru Defense One Čína, která kvůli nezákonnému, nehlášenému a neregulovanému rybolovu představuje geopolitickou hrozbu. Čínské rybářské flotily, jejichž velikost je nezávislými výzkumníky odhadovaná až na 17 tisíc plavidel, vyčerpávají zdroje v severovýchodní Asii a Jihočínském moři a postupují do dalších oblastí, kde kromě zásob ryb narušují také ekonomické zóny pobřežních zemí. Na rybolovu a akvakultuře je přitom podle OSN závislá obživa každého desátého člověka na světě.

Dopad na mořský život i ekonomiku

Do boje proti nelegálnímu rybolovu se zapojují i jednotlivé státy, v poslední době například USA. Ty po přijetí zákona o námořní bezpečnosti a prosazování pravidel rybolovu (SAFE) na konci roku 2019 a zapojení pobřežní stráže do hlídek v jižním Atlantiku o rok později přicházejí s dalším strategickým rozhodnutím. Tamní Obraná inovační jednotka (DIU) ještě tento měsíc vyhlásí soutěž o 150 tisíc dolarů (zhruba 3,3 miliony korun) za řešení vedoucí k odhalení nelegálně lovících plavidel, a to za pomocí radaru se syntetickou clonou (SAR).

Ministerstvo obrany USA věří, že právě vesmírný radar by mohl pomoci Spojeným státům a jejich spojencům sledovat nelegální rybolov po celém světě. „Dálková rybářská flotila, kterou disponuje Čína, je jedním z hlavních pachatelů nezákonného, nehlášeného a neregulovaného rybolovu, zejména v Africe, kde jsme se na ně zaměřili,“ řekla na konferenci námořní ligy Sea Air Space kontraadmirálka Heidi Bergová, která momentálně řídí plány a politiku Velitelství kybernetické obrany USA.

Zapomeňte na ropu nebo uhlí. Lidstvu začíná docházet jiný přírodní zdroj
Přečtěte si také:

Zapomeňte na ropu nebo uhlí. Lidstvu začíná docházet jiný přírodní zdroj

Když čínské rybářské lodě operují na místech, jako je východní nebo západní pobřeží Afriky, často je doprovází vojenské lodě, což je podle Bergové známka korupce v Číně. „Nadále jedná tak, aby podporovala autoritářské režimy, které jí zajišťují trvalý přístup do vod, kde nelegálně působí. To devastuje ekonomiku těchto organizací, zejména pokud se podíváme na západní Afriku,“ přibližuje a dodává, že Čína se záměrně zaměřuje na místa, která se potýkají se slabými institucemi, špatnou veřejnou správou a nedostatečným právním řádem.

Technologie, která nemá obdoby

Získání údajů o nelegálním rybolovu ze SAR je pro USA technickou výzvou. Podle Defense One má technologie SAR tu výhodu, že na rozdíl od vesmírných kamer může sbírat data i v noci a za oblačnosti. Údaje navíc nelze podvrhnout. Na druhou stranu ale SAR neumožňuje snadné pátrání po konkrétním typu lodí v celém oceánu.

„Data v takové velikosti a kvalitě, aby na jejich základě bylo možné vytvořit modely strojového učení, které by dokázaly identifikovat a charakterizovat plavidla způsobem užitečným pro nezákonný, nehlášený a neregulovaný rybolov, se získávají velmi obtížně,“ vysvětluje Jared Dunnmon, technický ředitel oddělení umělé inteligence DIU. Přesto věří, že bude využití SAR snímků v příštích několika letech stále častější, a to do té míry, že bude možné velmi rychle a opakovaně „navštěvovat“ většinu částí světa.

bitcoin_skoleni

„Pokud tento trend pokryjeme automatizovanými algoritmy, které budou schopny rychle analyzovat data v takovém měřítku, že dokážou alespoň detekovat plavidla, nebo je dokonce charakterizovat, tak nejenže budeme moci lépe sledovat nelegální rybolov, ale mohli bychom monitorovat celý oceán způsobem, jaký dosud nebyl možný,“ věří.

  • Našli jste v článku chybu?