Billa ve Vracově na Hodonínsku ve středu otevřela svou první ekologickou prodejnu převážně ze dřeva. Stavba vznikla během čtyř měsíců a kombinuje udržitelné technologie, jako je využití zbytkového tepla pro vytápění, hromadění dešťové vody ke splachování toalet a výroba energie pomocí fotovoltaických panelů na střeše. Pobočka byla navržena tak, aby snížila svou uhlíkovou stopu a energetickou náročnost.
Konstrukce objektu je tvořena dřevěnými CLT panely a zároveň využívá zateplovacího systému z minerální vaty s finální strukturovanou omítkou. „Tuto formu stavby jsme zvolili, protože je to nejen ekonomicky výhodnější. Samotná stavba ze dřeva zkracuje dobu výstavby, když místo železobetonu používáme dřevěné panely a složíme z nich velmi rychle celou budovu,“ přibližuje Lukáš Krbec ze společnosti A2 Timber.
Nová prodejna je vybavena podlahovým topením s využitím zbytkového tepla z lednic a mrazáků, které v kombinaci s dřevěnou konstrukcí, zajistí při minimálních provozních nákladech potřebný teplotní komfort, nebo řízením LED osvětlení s možností stmívání. V dalším roce hodlá Billa přidat ještě nabíječku pro elektromobily. Cílem pobočky je snížit provozní náklady a zmenšit ekologickou zátěž.
Podle vedení společnosti má prodejna ve Vracově sloužit jako pilotní projekt, na jehož základě by mohly vznikat podobné ekologicky šetrné stavby i v dalších městech. Projekt zdůrazňuje snahu reagovat na současné výzvy spojené s ochranou životního prostředí a udržitelným rozvojem. „Věřím, že naše zkušenosti s realizací této stavby pomohou při výstavbě dalších ekologických prodejen BILLA tohoto typu nejen v České republice, ale i v dalších zemích regionu střední a východní Evropy,“ komentuje Marek Doležal, generální ředitel Billy pro Českou republiku.