Tuzemská ekonomika má za sebou velice náročný rok, během kterého ve srovnání s rokem 2022 poklesla o 0,4 procenta a propadla se do recese. V úterý to ve svém předběžném odhadu uvedl Český statistický úřad (ČSÚ).
Loňský nelichotivý výsledek podle Martina Gürtlera z Komerční banky „pravděpodobně souvisel s propadem spotřeby domácností a nižší tvorbou zásob. Nejsilnější protiváhou byl pak zřejmě rychle rostoucí čistý vývoz, který spíše než samotný výkon průmyslu odrážel exporty dříve rozpracovaných výrobků, stejně tak i klesající tuzemskou poptávku“.
Ačkoliv celkově vzato byl loňský rok pro českou ekonomiku zklamáním, pár pozitivních zjištění by se z nejnovějších dat ČSÚ přeci jen vyčíst dalo. „Když se podíváme na samotný čtvrtý kvartál ekonomika klesala meziročně o 0,2 procenta. To ukazuje, že recese slábne,“ všiml si hlavní ekonom skupiny Comfort Finance Group Vladimír Pikora. A pokud jde čistě o mezičtvrtletní srovnání, zde už dokonce statistici evidují i mírný 0,2procentní růst. „Mezičtvrtletní data jsou přitom pro prognózu důležitější než meziroční, protože přinášejí data o aktuálních změnách,“ řekl Pikora, podle kterého o lepšící se situaci svědčí „i některé indikátory, jako jsou třeba maloobchodní tržby, které po mnoha měsících poklesu začaly ve čtvrtém kvartále mírně růst“.
„Právě oživení spotřeby domácností je přitom nezbytnou podmínkou růstu české ekonomiky v letošním roce,“ přidal se analytik společnosti Akcenta CZ Miroslav Novák. I dle jeho názoru zde existuje poměrně reálná šance, aby se během letošního roku česká ekonomika vrátila do černých čísel. „Pokud vyjdu z předpokladu, že mzdy letos reálně porostou, tedy že nominální růst mezd bude nad inflací, tak je postupné oživování spotřeby domácností pravděpodobné. S otazníkem je samozřejmě síla oživování spotřeby,“ doplnil Novák.