Menu Zavřít

Inflace se v srpnu navzdory odhadu analytiků udržela na 2,2 procenta. Meziměsíčně zdražovaly především alkohol, tabák a potraviny

10. 9. 2024
Autor: Depositphotos

Index spotřebitelských cen značící míru inflace zůstal v srpnu ve srovnání s červencem neměnný. Meziroční tempo zdražování činilo i nadále 2,2 procenta, jak vyplývá z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu. Pokud jde o meziměsíční srovnání, zde naopak ceny o 0,3 procenta vzrostly, přičemž zdražoval především oddíl alkoholických i nealkoholických nápojů, tabáku a stejně tak i potravin.

„Setrvání meziroční inflace na dohled od inflačního cíle centrální banky je důležitým střípkem do mozaiky, proč by ČNB (Česná národní banka) nemusela být příliš opatrná a na příštím měnovém zasedání by mohla znovu snížit úrokové sazby. Česká ekonomika totiž letos příliš dobrých zpráv nepřináší a do tržních sazeb se zatím nižší sazby ČNB propisují jen velmi neochotně,“ nechal se slyšet Daniel Janeček ze strategického poradenství společnosti PwC.

„Výhled inflace po zbytek roku slibuje relativně stabilní vývoj oscilující v blízkosti dvouprocentního inflačního cíle. Nadále rozkolísané zůstanou poměrně volatilní ceny potravin, směrem dolů by inflaci mohly dál tlačit ceny pohonných hmot, ale také energií, jak v uplynulých týdnech opakovaně deklarovali všichni velcí dodavatelé,“ přiblížil Janeček dále.

Mileiho reforma zmírňuje inflaci, ukazuje průzkum mezi analytiky. Na konci roku může zpomalit na 123 procent
Přečtěte si také:

Mileiho reforma zmírňuje inflaci, ukazuje průzkum mezi analytiky. Na konci roku může zpomalit na 123 procent

Právě čerpací stanice jsou jedním z míst, kde čeští spotřebitelé aktuálně znatelně ušetří – zejména co se meziročního porovnání týče. „Ceny pohonných hmot byly oproti loňskému srpnu nižší o zhruba čtyři procenta. Benzín Natural 95 se na čerpacích stanicích v průměru prodával za 37,65 koruny na litr, což byla nejnižší cena od letošního ledna. Nafta se prodávala za 36,08 koruny na litr, což bylo nejméně od července loňského roku,“ uvedla Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ.  

Jak prozradil analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák, nejnovější data ohledně míry tuzemské inflace řadu ekonomů překvapila. A to v negativním slova smyslu. „Předpoklad, že se meziroční růst spotřebitelské inflace v srpnu vrátil na dvě procenta, se nenaplnil. Česká národní banka (ČNB) v aktuální prognóze dokonce počítala pro srpen s meziročním růstem inflace o 1,8 procenta,“ podotkl.

Navzdory tomu podle Nováka nadále platí, že letošní míra inflace bude za celý rok podstatně nižší, než jak tomu bylo vloni: „Na podzim navíc dojde k poklesu cen energií pro domácnosti, sníží se i ceny komplexních dovolených a minimálně pro září může pokračovat i pokles cen pohonných hmot. V meziročním vyjádření sice bude inflaci nahoru tlačit nižší statistická základna z loňského podzimu, ale předpokládám, že se v souhrnu za letošní rok spotřebitelské ceny vzrostou o 2,5 procenta a příští rok se můžeme podívat i pod dvě.“

Cena zlata je na rekordu, jedna cihla stojí milion dolarů. Podle analytiků jde o dlouhodobý trend podpořený současnou politikou centrálních bank
Přečtěte si také:

Cena zlata je na rekordu, jedna cihla stojí milion dolarů. Podle analytiků jde o dlouhodobý trend podpořený současnou politikou centrálních bank

Jen pro připomenutí – za celý rok 2023 činila průměrná míra inflace v Česku 10,7 procenta. O rok dřív byla dokonce 15,1procentní.