Ekonomická nestabilita, politické nepokoje a sociální nerovnost – to jsou jedny z nejskloňovanějších argumentů, kvůli kterým si Praha, ale také některé další středoevropské metropole pohoršily v žebříčku konzultační společnosti Mercer, jenž má za úkol mezi sebou porovnat nejlepší města pro život z pohledu cizinců. V něm hlavní město České republiky pro tentokrát obsadilo až 71. místo. Budapešť, Bratislava a Varšava však skončily ještě hůře, konkrétně na osmdesáté, třiaosmdesáté a čtyřiaosmdesáté příčce.
Vedle výše zmíněných faktorů hodnotí analytici Mercesu pro účely sestavení žebříčku i řadu dalších. Konkrétně jde třeba o úroveň zdravotní péče, možnosti vzdělání, infrastrukturu či socio-kulturní prostředí. Ty byly porovnávány napříč 241 světovými městy, přičemž nejlépe si z nich vedla rakouská Vídeň, která je „známá pro bohatou historii, ohromující architekturu, pulzující kulturní scénu a jako taková nabízí svým rezidentům v mnoha ohledech vysoký životní standard“.
Velká evropská města se v první desítce objevila hned sedmkrát. Na druhé pozici skončil švýcarský Curych následovaný třetím Aucklandem, čtvrtou Kodaní a pátou Ženevou. Šestý byl Frankfurt, sedmý Mnichov, osmý kanadský Vancouver, přičemž poslední dvě příčky připadly Sydney a Düsseldorfu.
Prahu porazilo například pětapadesáté Portu, jednašedesátý Řím i severoirský Belfast, který skončil jako šedesátý sedmý. Až na příčce číslo 78 se naopak umístila slovinská Lublaň, zatímco taková Dubaj skočila dokonce ještě o jednu pozici níže. Válkou sužovanému Kyjevu patří celkové 212. místo, jako úplně poslední se v žebříčku nachází súdánský Chartúm.