Menu Zavřít

0:2

25. 1. 2006
Autor: Euro.cz

Atlantik IB nesplatil směnky za 400 milionů

Praha (pp) - Společnost Atlantik IB ze skupiny Karla Komárka nesplatila v termínu směnky za více než 400 milionů korun. Jde o směnky vydané firmami ze skupiny Vítkovice, a. s., splatné 27. listopadu loňského roku a 16. ledna letošního roku. Vítkovice nakupovaly depozitní směnky Atlantiku IB, což byla stoprocentní dceřiná společnost Atlantiku FT, ale na rozdíl od matky nepodléhala přísné regulaci Komise pro cenné papíry.
Komárkova mluvčí Marie Schorchtová přitom popírá, že by tento dluh existoval. Tvrdí, že tyto závazky byly započteny vůči penále naúčtovanému Vítkovicím za nedodržení pravidel dohodnutého směnkového programu. Zápočet penále, byť ve značně neobvyklé výši, by ale byl možný pouze v případě, že by směnky byly dál v držení Vítkovic. Ty je však již loni v polovině prosince postoupily společnosti PAYWOOD group, registrované dle obchodního rejstříku v Ostravě. PAYWOOD obratem podal žalobu o vydání platebního příkazu na směnky splatné v listopadu v rozsahu zhruba 130 milionů korun a po splatnosti dalších 270 milionů podal další žalobu a informoval o Komárkově prodlení i týdeník EURO.
Schorchtová na dotaz, kdy došlo k zápočtu a zda o tom byl věřitel informován, neodpověděla. Pouze konstatovala, že se tak již stalo a označila za neetické, že se žaloby dříve než k žalovanému dostaly do médií. O převodu směnek na společnost PAYWOOD nemá Atlantik IB údajně ani tušení.
Za směnkovou kauzou mohou být jistě i problémy s hotovostí ve skupině Atlantik, ale spíše jde o pokračování pokusů Komárkovy skupiny o nepřátelské převzetí Vítkovice Holdingu, kontrolujícího Vítkovice, a. s.. Nevyšel pokus s odkupem akcií od minoritních akcionářů a o odstavení většinového akcionáře Jana Světlíka od rozhodování. Minoritní akcionáři David Beran a Petr Novotný tlačili loni Světlíka k tomu, aby zažaloval stát kvůli privatizaci hutní společnosti Vítkovice Steel. Tu v procesu vyrovnání Vítkovic, a. s., získala před několika lety státní firma Osinek za 3,3 miliardy korun a nyní ji prodala ruské firmě Evraz za sedm miliard korun. Světlík se opřel o právní stanovisko advokátní kanceláře Bakeš a partneři, v němž se uvádí, že Vítkovice by nejen na takovém sporu nevydělaly, ale navíc by mohly zpochybnit celé vyrovnání Vítkovic, včetně toho, že by byly obnoveny původní závazky společnosti v rozsahu až jedenácti miliard korun.
A tak zřejmě nastoupil pokus připravit Vítkovicím umělé potíže s cash flow a přinutit majoritního vlastníka Jana Světlíka ke vstřícnějšímu jednání. Ten zřejmě opět nevyšel a Komárek navíc vyvolal na trhu zbytečné pochybnosti o své solventnosti.

  • Našli jste v článku chybu?