Buffet, Branson nebo Gates. Mají majetky, o kterých se nám může jenom zdát. Obrovské bohatství jednotlivců však není v dějinách lidstva ničím výjimečným. Historie zná lidi, proti kterým jsou dnešní miliardáři jenom „chudí příbuzní“.
Procento nejbohatších lidí světa drží více než polovinu veškerého majetku planety. V době, kdy se nůžky mezi chudými a bohatými rozevírají čím dál více, se může majetek mogulů jako Bill Gates nebo Warren Buffet jevit astronomický. Výzkum společností Celebrity Net Worth a Yahoo Finance ovšem ukazuje, že nemravné bohatství v rukou vybrané skupiny lidí jednoduše k lidství patří. Z historického pohledu by navíc dnešní elita mohla hrát druhé housle.
Portál cheatsheet, který se na studii odvolává, dal dohromady seznam top 10 nejbohatších lidí všech dob, jejichž majetek vyčíslil v dnešní hodnotě dolaru. V řebříčku ovšem chybí několik osobností, protože jejich nebylo možné věrohodně kvantifikovat. Jinak by v první desítce zřejmě nechyběli Alexandr Veliký, Čingischán, král Šalomoun, římští císaři, egyptští faraoni a někteří papežové.
1. Mansa Musa, nebo Músa Keita I. – 400 miliard dolarů
Nejbohatším mužem, který kdy chodil po povrchu Země, byl císař Mansa Musa. Panovník bohaté Říše Mali v Africe nashromáždil během vládnutí v letech 1280-1337 majetek o hodnotě 400 miliard dolarů. Jde tedy o více než čtyřnásobek jmění současného nejbohatšího člověka na světě.
Oddaný muslim stavěl četná vzdělávací centra a mešity v Africe. Po jeho svržení se k míře jeho bohatství nepřiblížil žádný z následovníků a impérium začalo upadat.
2. John D. Rockefeller – 340 miliard dolarů
Jméno Rockefeller je hluboce zakořeněno v americké historii. Zakladatel dynastie se narodil v roce 1839 v New Yorku. Během svého života se stal spoluzakladatelem společnosti Standard Oil a revolucionářem v oblasti energetiky a petrochemického průmyslu. Založil také dvě vysoké školy - University of Chicago a Rockefeller University. Zemřel v roce 1937 ve věku 97 let.
3. Andrew Carnegie – 310 miliard dolarů
Mocný průmyslník Andrew Carnegie pocházel z velmi chudé rodiny, která se ke jmění dostala po roce 1840. Po úspěšných investicích v řadě podniků byl Carnegie považován za zakladatele silného amerického ocelářství. Založil legendární US Steel Corp., která vydělala většinu majetku rodiny.
4. Nikolaj Alexandrovič Romanov – 300 miliard dolarů
Nikolaj Alexandrovič Romanov, známý jako car Mikuláš II nashromáždil během svého funkčního období 300 miliard dolarů. Nikolaj je pravděpodobně nejslavnějším a posledním ruským carem. On a jeho rodina byli popraveni bolševiky v roce 1918. Je také známý jako nejbohatší světec historie. Za světce ho uznala ruská pravoslavná církev.
5. Mir Osman Ali Khan – 230 miliard dolarů
Panovník indického státu Hiderabád byl u moci na přelomu devatenáctého a dvacátého století. Takzvaný nizám se během života zasloužil o rozvoj vzdělávání, elektrifikace a budování železnic v regionu. Zemřel v roce 1967 a během života zplodil 149 dětí.
6. Jakob Fugger – 221 miliard dolarů
Jakob Fugger je kvůli kruté povaze a zneužívaní lidských otroků považován za kontroverzní postavu historie. Fugger žil v letech 1459 až 1525. Ovládal obchod s textilem v Itálii, ale také těžbu stříbra a zlata v Maďarsku a v Čechách.
7. Vilém Dobyvatel – 209 až 229 miliard dolarů
První normanský král Anglie získal během života majetek v hodnotě 209 až 229 miliard dolarů. Vilém Dobyvatel vedl úspěšnou invazi do Anglie a stal se panovníkem. Vládl od roku 1066 do roku 1087. Válečný talent zdědil po vikingských předcích.
8. Muammar Kaddáfí – 200 miliard dolarů
Jediný člen elitního žebříčku, kterého můžeme znát z nedávných let, je libyjský diktátor Muammar Kaddáfí. Vládce severoafrické země řídil soukromé impérium o hodnotě 200 miliard dolarů. Excentrický politik, který byl svržen a zabit v roce 2011 během libyjské občanské války, vydělal hlavně na nerostném bohatství Libye.
9. Henry Ford – 199 miliard dolarů
Těsně za Kaddáfím je jedna z hlavních postav historie amerického byznysu. Henry Ford byl schopen dát dohromady čisté jmění ve výši necelých 200 miliard dolarů a to hlavně díky inovátorství a založení sériové výroby v automobilce Ford Motor Co. Byl první, kdo dokázal automobily prodat běžným rodinám. Dopravní revolucionář byl oblíbený díky na tu dobu mimořádně vysokým mzdám zaměstnanců.
10. Cornelius Vanderbilt – 185 miliard dolarů
Jedna z nejznámějších postav americké historie přišla k bohatství skrze budování železnic a lodních linek na začátku 19. století. Je také zakladatelem Vanderbilt University a jeho rodina má výrazný vliv na byznys a politiku v USA dodnes. Podporuje demokraty a ovládá třeba televizi CNN.
Čtěte také: