Menu Zavřít

6 muslimských migrantů, kteří se v USA stali miliardáři

1. 2. 2017
Autor: Profimedia.cz

Americký prezident Donald Trump v posledních dnech vyvolal rozruch, když nařídil zákaz vstupu do Spojených států lidem ze sedmi muslimských zemí. Trumpův krok vyvolal kritiku z mnoha stran, včetně amerického byznysu.

Data hovoří ve prospěch přistěhovalců. Podle Národní nadace pro americkou politiku (NFAP) více než polovinu (51 procent) miliardových startupů v USA mají na svědomí lidé, kteří se nenarodili ve Spojených státech. A to v celkové hodnotě 168 miliard dolarů (zhruba čtyř bilionů korun), tedy kolem 90 procent hrubého domácího produktu České republiky. Jedním z nejznámějších případů je Elon Musk, jihoafrický rodák a zakladatel automobilky Tesla nebo kosmické společnosti SpaceX.

Přistěhovalci jsou velice úspěšní také ve vedení firem. Šéfem Microsoftu je Satya Nadella, v čele Googlu stojí Sundar Pichai. Oba pánové pocházejí z Indie. Silicon Valley lze s nadsázkou označit za „mininárod přistěhovalců“.


Přečtěte si o bohatství Donalda Trumpa:

Nejbohatší prezidenti USA: Trump má o miliardu víc než všichni dohromady

Kolik má Donald vlastně peněz?

 Donald Trump zdraví publikum po příchodu ke Kongresu

Nelze se tak divit, že Trumpův dekret Silicon Valley namíchl. Představitelé technologických firem v USA už dlouho vyzývají vládu ke vstřícnější imigrační politice s tím, že potřebují více kvalifikovaných pracovníků ze zahraničí. V kampani před listopadovými prezidentskými volbami podporovalo Silicon Valley ve velké většině demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou.

Z muslimských zemí pochází přirozeně menšina přistěhovalců. I tak lze nalézt případy úspěšných miliardářů, kteří zbohatli v USA po příchodu z muslimské země. Následuje šestice takových boháčů, z nichž jeden by se dnes do USA nedostal. Narodil se totiž v Iráku, jednoho ze sedmi států na Trumpově „blacklistu“ (následují Sýrie, Írán, Súdán, Libye, Somálsko a Jemen). Seznam vychází z žebříčku miliardářů webu Forbes.

1. Shahid Khan (Pákistán) – 7,5 miliardy dolarů

Shahid Khan

V pouhých 16 letech přiletěl z Pákistánu s 500 dolary v kapse. Dnes je o 50 let starší, 15milionkrát bohatší a stal se 77. nejmovitějším Američanem. Patří mu londýnský fotbalový klub Fulham, ale hlavně společnost na výrobu autodílů. Ta vydělá pět miliard dolarů ročně, má 62 továren i mimo USA a zaměstnává 13 tisíc lidí.

2. Haim Saban (Egypt) – 3 miliardy dolarů

Haim Saban

Zábavní průmysl a média byly hlavními zdroji zbohatnutí Sabana, jenž se sice narodil v Egyptě, ale vyrůstal v Izraeli. Jeho rodiče totiž byli židé. Do USA odletěl s tím, že chce uspět v Hollywoodu. To se mu podařilo. V roce 2001 si přišel na 1,7 miliardy dolarů, když od něj společnost Disney koupila populární seriál Strážci Vesmíru.

3. Hamdi Ulukaya (Turecko) – 1,9 miliardy dolarů

Hamdi Ulukaya

Společnost muže původem s Turecka je paradoxně výrobcem nejoblíbenějších řeckých jogurtů v USA. Díru na americkém trhu objevil v devadesátých letech, kdy během studí v USA zjistil, že americké verze řeckých jogurtů jsou odlišné od těch, které znal z Evropy. O deset let později pak rozjel úspěšný byznys se značkou jogurtů Chobani. V posledních letech také zaměstnává uprchlíky.

4. Marc Lasry (Maroko) – 1,6 miliardy dolarů

Marc Lasry

Finančník Lasry byl jedním z nejvěrnějších zastánců Hillary Clintonové. Vydatně finančně podporoval také Baracka Obamu nebo Billa Clintona. Chelsea Clintonovou, dceru Hillary a Billa, dokonce zaměstnával jako svoji poradkyni. Do USA přišel z Maroka v sedmi letech. Fond Avenue Capital, který spoluzaložil, dnes spravuje 12 miliard dolarů.

5. Fayez Sarofim (Egypt) – 1,6 miliardy dolarů

Fayez Sarofim

Další manažer hedgeového fondu se narodil do prominentní egyptské rodiny farmáře bavlny. V 50. letech absolvoval Harvard a hned poté založil vlastní investiční společnost. Nyní ve věku 88 let spravuje 30 miliard dolarů.

bitcoin_skoleni

6. David Hindawi (Irák) – 1 miliarda dolarů

Posledním miliardářem z muslimské země je člověk z IT byznysu. Rodák z Bagdádu vyrůstal v Izraeli a později přesídlil do USA. V roce 1997 stál u zrodu firmy BigFix, kterou později prodal IBM za 400 milionů dolarů. V roce 2007 společně se synem založil firmu Tanium, která se specializuje na kybernetickou bezpečnost. Její hodnota je 3,5 miliardy dolarů.


Přečtěte si:

Osm lidí je stejně bohatých jako polovina lidstva

Bill Gates (vpravo) a Warren Buffett

  • Našli jste v článku chybu?