Ačkoli latinské přísloví praví, že "činy jsou mocnější než slova", dokáže výborný projev donutit ke zmíněným činům i miliony lidí. A mnohdy dokáže i otočit pomyslným kormidlem dějin. Podívejte se na devět takových proslovů a výroků, které vyřkli Winston Churchill nebo Napoleon, a které se navždy zapsaly do dějin.
Bojovník za lidská práva přednesl tento slavný projev o jeho představě budoucnosti amerického národa v říjnu 1963 u Lincolnova památníku ve Washingtonu:
„Nelibujme si v údolí beznaděje, to vám dnes říkám, mí přátelé. A tak i když se střetáváme s těžkostmi dneška a zítřka, stále mám sen. Je to sen hluboce zakořeněný v americkém snu. Mám takový sen, že jednoho dne tento národ povstane a začne žít podle svého kréda: ,Věříme v tuto samozřejmou pravdu, že všichni lidé jsou si rovni.´ Mám sen, že jednoho dne na červených kopcích Georgie budou moci synové dřívějších otroků a synové dřívějších vlastníků otroků sedět u jednoho stolu bratrství. Mám sen, že jednoho dne i stát Mississippi, stát sužovaný horkem žáru nespravedlnosti a útisku, bude přeměněn v oázu svobody a spravedlnosti. Mám sen, že mé čtyři malé děti budou jednoho dne žít v národě, ve kterém nebudou souzeny podle barvy kůže, ale podle jejich charakteru.“
1. Martin Luther King: Mám sen
2. John F. Kennedy: Inaugurační projev
Když v lednu 1961 nastupoval mladý demokrat Kennedy do Bílého domu, ve svém prezidentské přísaze pronesl jednu z jeho nejslavnějších vět. Ve snaze sjednotit národ v ní varoval před hrozbou komunismu:
„Mí američtí spoluobčané, neptejte se, co pro vás může udělat vaše země, ptejte se, co vy můžete udělat pro ni,“ kterou následovala ne už tolik známá věta: „Mí spoluobčané z celého světa, neptejte se, co pro vás udělá Amerika, ale co společně můžeme udělat pro lidskou svobodu.“
3. Franklin D. Roosevelt: První inaugurační projev
Uprostřed Velké hospodářské krize v roce 1933 nastoupil do prezidentského úřadu v USA Franklin Delano Roosevelt:
„Jediné, z čeho máme mít strach, je strach sám – bezejmenný, iracionální, nespravedlivý teror, který paralyzuje potřebnou snahu zvrátit úpadek v pokrok,“ snažil se Roosevelt pozvednout náladu Američanů. „Jsem přesvědčen, že znovu podpoříte vůdcovství v těchto kritických dnech.“
4. Winston Churchill: Krev, slzy a pot
Britský konzervativec v květnu 1940 v předvečer největších bojů druhé světové války přednesl památný projev:
„Řekl bych sněmovně, jako jsem řekl těm, kdo se stali členy nové vlády: ,Nemohu vám slíbit nic než krev, dřinu, slzy a pot.´ Máme před sebou těžkou zkoušku, nejbolestnější ze všech. Máme před sebou mnoho, mnoho dlouhých měsíců boje a utrpení. Ptáte se, co je naší politikou? Odpovím: vést válku na moři, na zemi a ve vzduchu s veškerou naší mocí a veškerou silou, kterou nám Bůh může dát; vést válku proti obludné tyranii, nejtemnějšímu a nejžalostnějšímu seznamu lidských zločinů v dějinách. To je naše politika. Ptáte se, co je náš cíl? Mohu odpovědět jediným slovem: Je to vítězství, vítězství za každou cenu, vítězství navzdory veškeré hrůze, vítězství, jakkoli dlouhá a těžká cesta k němu může vést; protože bez vítězství nepřežijeme.“
5. Abraham Lincoln: Gettysburgský projev
Po bitvě u Gettysburgu pronesl na tamním hřbitově Abraham Lincoln projev na počest padlým vojákům:
„Před osmdesáti sedmi lety přinesli naši otcové na tento kontinent nový národ, počatý ve svobodě a víře v rovnost všech lidí. Teď jsme zapleteni ve velké občanské válce, která prověří, může-li náš nebo kterýkoliv jiný národ založený na stejných principech skutečně existovat. Sešli jsme se na velkém bitevním poli této války. Přišli jsme dát část země těm, kdo položili své životy za to, aby jejich národ mohl žít.“
6. Patrick Henry: Svobodu nebo smrt
Na Virginské konferenci v roce 1775 pronesl politik Patrick Henry před tamním kongresem slavný projev, který přispěl k rezoluci, v které se Virginie přidala k americké revoluci.
„Naši bratři jsou již v poli! Proč zde stojíme nečinně? Je život tak drahý, nebo mír tak sladký, aby byl zachován za cenu pout a otroctví? Všemocný Bože, zapomeňte! Nevím, jakou jinou cestu si mohou zvolit ostatní, já volím tuto: Dejte mi svobodu, nebo mi dejte smrt!“
7. Giuseppe Garibaldi
Garibaldi vedl v 19. století vojenský odboj italských království proti rakouské nadvládě, který vedl k založení moderní Itálie. V roce 1860 prohlásil před svými vojáky:
„Tedy do zbraní, všichni z vás! Všichni! A utiskovatelé a mocní zmizí jako prach! Ženy, vy též, vypuďte ze svého objetí všechny zbabělce; dají vám v dětech zase jen zbabělce, a vy, které jste dcerami krásné země, musíte rodit děti, které budou ušlechtilé a statečné!“
8. Georges Jacques Danton: Odvahu!
Uprostřed Velké francouzské revoluce se Georges Danton snažil přesvědčit Francii, aby se zmobilizovala proti pruské invazi. Navždy slavné zůstane mezi Francouzi jeho heslo: „Odvahu! Ještě jednou odvahu! Navždy odvahu a Francie bude zachráněna!“
9. Napoleon Bonaparte: Rozloučení se Starou gardou
Napoleon proslul mnoha výroky, tento pochází z jeho abdikace v roce 1814:
„Dvacet let jsem vás doprovázel na cestě ke cti a slávě. S muži jako vy bychom nemohli válku prohrát, ale byla by nekonečná a přerostla by ve válku občanskou, což by Francii přineslo jen větší utrpení. Obětoval jsem veškeré své osobní zájmy pro blaho naší země.“
Seznam přinesl server businessinsider.com.