Menu Zavřít

A dálnice bude!

5. 8. 2004
Autor: Euro.cz

Paroubek chce směrovat evropské peníze do postižených regionů

O ministerstvo s trochu legračním názvem „pro místní rozvoj“ se při formování Grossovy vlády sváděly velmi vážné souboje. Šéf Unie Svobody Pavel Němec, který ho dosud vedl, ustoupil sociální demokracii a sám přešel do resortu spravedlnosti. Neopomněl ovšem připomenout, jaký význam za dva roky jeho panování ministerstvo získalo. Při sestavování vlády Vladimíra Špidly o ně nikdo údajně nejevil zájem. Teď se o ně politické strany perou.
Němec by rád dokázal, že je to výsledek dobré práce v době, kdy kromě ministerského křesla jeho strana ovládala řadu vedoucích postů, včetně tří náměstků. Jde o jednu z mála příležitostí, kterou nyní nejmenší koaliční strana ještě má, aby přesvědčovala voliče o svých úspěších. Je pravděpodobné, že nový šéf ministerstva Jiří Paroubek přichystá velké personální rošády.

Valící se finance.

Ministerstvo působí poněkud tajemně. Všeobecně se ví, že se přes ně „valí“ peníze z fondů Evropské unie. První náměstek Ivo Hartmann ovšem upozorňuje, že možnosti ministerstva zasahovat do konkrétních projektů jsou omezené (více v rozhovoru na str. 44). Pokud chce aktivní šéf ústecké sociální demokracie Jaroslav Foldyna prosazovat různé dotace pro severní Čechy, bude muset hledat spojence i na jiných úřadech.
Síla ministerstva pro místní rozvoj však nemusí být pouze v přidělování konkrétních dotací. Ještě důležitější bude formování strategie pro příští léta - až do roku 2013. Ta má určit, kam půjdou finance ze strukturálních a kohezního fondu Evropské unie, jaká část připadne na výstavbu silnic a dálnic, kolik peněz dostanou soukromé firmy na inovace, s čím bude moci počítat české školství, oblast životního prostředí či český venkov. Takové jsou alespoň ambice úřadu, který sídlí na pražském Staroměstském náměstí.
Ministerstvo pochopitelně nebude rozhodovat samo, ale chce hrát důležitou koordinační roli v přípravě strategie. To se nezmění ani za Jiřího Paroubka. Členové nové Grossovy vlády budou ještě bojovat o kompetence. Celá oblast pomoci z Evropské unie zřejmě bude pod patronací Martina Jahna. Paroubek ovšem zdůrazňuje, že potřebný úřednický aparát má k dispozici právě ministerstvo pro místní rozvoj. „A koordinace nemá být pouze mezi ministry, ale také mezi úředníky,“ prohlásil nový ministr v rozhovoru pro týdeník EURO.
Paroubek - stejně jako dosavadní vedení ministerstva - očekává, že od roku 2007 do Česka poteče více než sto miliard korun ročně. To je až čtyřikrát více než v současné době.

Ekonom z pražské radnice.

Není to podezřelé? Ministerstvu evropských peněz má šéfovat muž, kterého opozice i média spojují s různými aférami na pražské radnici. Paroubek dosud působil jako ekonomický náměstek primátora. Primátor Pavel Bém z ODS si ho sice nemůže vynachválit, zato jeho předchůdce Jan Kasl, který vede Evropské demokraty, kritikou na adresu nového ministra pro místní rozvoj nešetří. Kasl tvrdí, že ekonomický šéf radnice neúnosně zadlužoval městskou kasu. „Pan Paroubek se na magistrátu naučil dobře rozhazovat, a tak to bude i na ministerstvu,“ řekl Kasl Večerníku Praha. Na toto ministerstvo on opravdu patří, tvrdí o Paroubkovi jeho kritici.
Sám nový ministr ovšem označuje hospodaření Prahy za konzervativní. Postupně se vytváří fond, z něhož mají být dluhy města spláceny. Paroubek zdůrazňuje, že pro českou metropoli dokázal získat ty nejlevnější peníze - úvěry Evropské investiční banky. Je mínění, že Praha investovala do skutečně potřebných projektů, včetně stavby dalších stanic metra, tramvajové tratě na Barrandov, tunelu Mrázovka, který má být otevřen v srpnu, a také do školství, sociální péče a divadel.
Velkým Paroubkovým hitem, se kterým nyní přichází na ministerstvo pro místní rozvoj, jsou projekty partnerství veřejného a soukromého sektoru PPP. Není však PPP také jistou formou zadlužování? Investice soukromého sektoru stejně nakonec budou muset zaplatit uživatelé nebo daňoví poplatníci. To Paroubek uznává, ale hlavní výhodu PPP vidí v tom, že soukromý sektor se postará o racionálnější správu finančních prostředků. Tak mimochodem hovoří muž, který sám sebe označuje za přesvědčeného sociálního demokrata a stál u obnovy této strany v roce 1990.

bitcoin_skoleni

Gross kalkuluje.

Týdeník EURO zaznamenal, jak letně oděný premiér Stanislav Gross před několika dny krátce po poledni zamířil osobně přímo do Paroubkovy kanceláře na pražské radnici a zaskočil jeho sekretářku. Pak oba společně odešli kamsi na kus řeči. Že by takto Gross navštěvoval všechny své nastupující ministry? Nejen tato příhoda naznačuje, že premiér do Paroubka vkládá naděje. Gross už při formování vlády poskytl Paroubkovi právo, aby si vybral mezi ministerstvem zdravotnictví a pro místní rozvoj.
Jak asi Gross uvažuje? V nové vládě se konečně zase objeví ekonomové s dobrou znalostí angličtiny a Paroubek bude jedním z nich. Nový ministr působí dynamicky. Zřejmě se dokáže dobře dohodnout se svým okolím včetně politických protivníků, jak ukazuje jeho spolupráce s primátorem Bémem. Umí sehnat peníze. A sám Paroubek naznačuje, že Gross od něj zřejmě očekává dobrou komunikaci s veřejností. Preference sociální demokracie se v Praze pohybují pod hranicí deseti procent, ale Paroubek v žebříčcích popularity dosahuje výrazně lepších výsledků.
Není však toto vše pouhá bublina, která rychle splaskne? Nehrozí, že lidé budou Paroubka vnímat jako onoho podezřelého muže z pražské radnice, který si sedl na evropský měšec? Deník Právo popsal, jak Vladimír Špidla po Paroubkově vystoupení na nedávném jednání výkonného výboru ČSSD namísto potlesku pouze „rychle a trochu štítivě přejel jednu dlaň druhou“. Že by odstupující premiér, známý svýma čistýma rukama, chtěl dát najevo svůj postoj k Paroubkově nominaci? Gross však může také vycházet z toho, že veškerá podezření zatím náměstek primátora dokázal věrohodně vyvracet.

Nezaměstnaní, nebo lázně?

Evropské fondy budou pouze jednou z priorit nového ministra. Za další dvě označuje bytovou politiku a cestovní ruch. V turistice vidí velký nevyužitý potenciál a chce kupříkladu zlepšit propagaci Česka v zahraničí. Řada sociálních demokratů asi upře pozornost na Paroubkův plán výstavby nových bytů. Tu by zajišťovaly neziskové společnosti, obce by mohly za výhodných podmínek poskytnout pozemky a stát by měl nabídnout zvýhodněné úvěry. Zkrátka vícezdrojové financování a la britský model. A také klíčový test,¨na jehož základě se bude posuzovat Paroubkova úspěšnost.
Priorit je tedy dostatek, ale i ministr připouští, že peníze se nebudou hledat snadno. Pak však bude nutné mezi prioritami vybírat. Týdeník EURO zjišťoval, jaká budou kritéria takového výběru. Když bude potřeba postavit dálnici - dají se peníze na dopravní spojení do ekonomicky postižených severních Čech, což snad přiláká investory, nebo na silnice do lázní, čímž by se zvýšila atraktivita Česka jako turistického centra? Paroubek s odpovědí dlouho neváhal: Prioritou musejí být ty regiony, kde je vysoká nezaměstnanost (což neznamená, že nebudou prostředky pro rozvoj turismu). Jaroslav Foldyna snad může být spokojen.

  • Našli jste v článku chybu?