Omezila prý konzumaci oblíbených energetických drinků a poctivě jako Emil Zátopek piluje svou kondici. Její cíl je jediný - projít přijímačem ve Vyškově a dostat se k jednotce aktivních záloh. Ostatně tím by se splnil její sen. Být nablízku profesionálním vojákům, k nimž tolik vzhlíží a mezi kterými se cítí tak dobře. Šlechtová si ještě bude muset vybrat, k jaké jednotce by ráda nastoupila. Nejlépe k její pověsti ale bude sedět tank. Ten se taky řítí hlava nehlava a zastavit ho nedokáže ani dvacet chlapů. Jestli se její Rambohafík stane prvním psím členem aktivních záloh, zdroje Odposlechu zatím netuší.
Lobbisté jen s razítkem
Legislativní expert Skupiny ČEZ Jan Kanta, ředitel pro strategii EPH Jiří Feist či šéf odpadářské asociace Petr Havelka. To jsou tři příklady lidí, kteří podle zdrojů z byznysu umějí ovlivnit podobu nových zákonů a vyhlášek ku prospěchu svého zaměstnavatele. Zkrátka lobbisté.
Nyní chce vláda jejich aktivity zkrotit novým zákonem, jehož pracovní verzi se Odposlechu podařilo získat.
Zákon vymezuje základní pojmy, a to někdy poněkud úsměvným způsobem.
Příkladem může být následující věta: „Lobbista, který hodlá u lobbovaného lobbovat, je povinen lobbovaného upozornit na to, že je lobbistou ve smyslu tohoto zákona, a uvést, v zájmu koho lobbuje“ Pokud se vám z podobných vět nezamotá hlava, můžete pokračovat ve čtení.
Lobbisty má zkrotit instrument, který je v posledních letech v módě - veřejný registr. V takzvaném registru transparentnosti mají být zapsáni jak všichni oficiálně uznaní lobbisté, tak i přehled jejich schůzek s politiky a zástupci státní správy. Tak doufejme, že z toho nebudou jen hlášení ve stylu: „S panem náměstkem jsme se bavili hlavně o fotbale a o holkách, téma nové legislativy jsme pouze naťukli.“
„Nekouření“ táhne
Na perspektivním trhu takzvaných bezdýmných tabákových výrobků, které tabák nespalují, ale zahřívají, přiostřuje.
V Česku je tato kategorie zastoupená zatím pouze skrze společnost Philip Morris ajejí přístroj iQOS, na který podle firmy přesedlalo už 100 tisíc českých kuřáků.
Mnohé však nasvědčuje, že získat českého zákazníka se brzy pokusí i konkurenční British American Tobacco (BAT).
Firma na 25. září bez dalších podrobností oznámila uvedení „inovativního výrobku nové generace“. Pro tuto příležitost také už od srpna hledá hostesky.
Zároveň před dvěma týdny v Praze zorganizovala konferenci, kde představila své portfolio alternativ kouření, aniž by však padlo jediné slovo o tom, jaké s nimi má v tuzemsku plány.
Podle spekulací z trhu by se v trafikách mohl objevit přístroj glo, tedy přímá konkurence iQOS. Ten se liší především tím, že na rozdíl od iQOS se tabáková náplň nezahřívá skrze žhavé tělísko zevnitř, nýbrž zvenčí. Uživatel nemusí přístroj nabíjet po každém použití, zato svým tvarem méně připomíná klasickou cigaretu.