Státní agentura pomůže českým firmám s rozjezdem v USA
Sháníte kanceláře pro firemní zahraniční zastoupení, ale nemáte na jejich pronájem dost prostředků? Nevadí. Co si takhle pořídit prostory pro podnikání v USA, a k tomu zadarmo? Stačí se přihlásit agentuře CzechInvest. Ta totiž tento týden podepíše smlouvu o pronájmu několika stovek metrů čtverečních v kalifornském Sunnyvale. Respektive v tamním PlugandPlay TechCentru. „Každý rok poskytneme pronajaté prostory zdarma celkem osmi firmám,“ upozornila šéfka CzechInvestu Alexandra Rudyšarová. Vždy čtyřem společnostem na půl roku. Po uplynutí šesti měsíců se pak firmy vymění. CzechInvest rozjíždí v Kalifornii technologický akcelerátor pro slibné firmy nebo univerzitní aktivity. Státní agentura zajistí firmám v Sunnyvale kromě kancelářských prostor i prezentace pro případné investory, setkání s tamními průmyslovými matadory, odborníky na marketing a dalšími vlivnými osobami amerického byznysu.
Čeká se na větší
Vedení CzechInvestu tvrdí, že americká mise pomůže firmám zajistit důležité kontakty a zkušenosti pro jejich další rozvoj. V PlungandPlay TechCentru totiž sídlí zhruba 200 inovativních firem především z oblasti IT. Od otevření centra v roce 2006 přilákaly rizikový kapitál v hodnotě přesahující 400 milionů dolarů a společně vytvořily hodnoty přes dvě miliardy dolarů.
První české podniky se mají do kanceláří nastěhovat již 1. ledna příštího roku. „Projekt je replikou podobných již osvědčených modelů ze zahraničí,“ upozornila Rudyšarová.
CzechInvest očekává, že zájem bude velký, spíše ale mezi většími společnostmi. Menším firmám se taková mise nevyplatí. „Přednostně budeme vybírat firmy z oblasti informačních technologií a vývoje softwaru,“ uvedla Rudyšarová. Agentura současně otevírá v Sunnyvale i svoji novou pobočku pro západní pobřeží USA.
Pokud se pilotní projekt osvědčí, hodlá CzechInvest otevřít podobné startovací kanceláře i v dalších regionech, především pak v Asii.
CzechInvest se od svého založení specializuje na „lákání“ zahraničních investorů do Česka. Zahraniční investoři poslali loni do republiky v úhrnu 193 miliard korun, tedy zhruba o jedenáct miliard víc než v roce 2007. „Nejvíce k nám investoři přicházejí tradičně z Německa a z Rakouska. Tyto země nám jsou kulturně a obchodně blízké. A hned vzápětí podle našich statistik je to Nizozemsko a Kypr,“ konstatovala Rudyšarová.
Letošní rok však již tak úspěšný nebude. Zájem investorů co do počtu jednotlivých projektů sice výrazně neklesá, ale klesá objem prostředků, které jsou investoři ochotni investovat. Kromě světové hospodářské krize se na tom podepisuje také fakt, že český trh je již pro velké investice nasycen. Do budoucna tedy bude muset Česko spoléhat spíše na projekty s vysokou přidanou hodnotou.