HLASY ČTENÁŘŮ(reakce na zprávu v Profitu č. 13/2006) Desetitisíce francouzských studentů vyšly do ulic s cílem donutit vládu ke stažení jejího sporného plánu na snížení nezaměstnanosti mladých. Hlavním sporným bodem je zavedení takzvané smlouvy prvního zaměstnání, umožňující propustit člověka během dvou let bez udání důvodu.
HLASY ČTENÁŘŮ (reakce na zprávu v Profitu č. 13/2006)
Desetitisíce francouzských studentů vyšly do ulic s cílem donutit vládu ke stažení jejího sporného plánu na snížení nezaměstnanosti mladých. Hlavním sporným bodem je zavedení takzvané smlouvy prvního zaměstnání, umožňující propustit člověka během dvou let bez udání důvodu.
Podobně jako v případě tuzemského zákoníku práce si říkám, že by zaměstnanci měli ve vlastním zájmu číst něco jiného než bulvár. Povinně bych jim doporučil třeba články v Profitu o změnách, které přináší nový zákoník práce. Zaměstnanci by si přečetli názory skutečných odborníků a přestali by věřit ministru Škromachovi a odborářům, že nový zákon jim přinese samé výhody. Nepřinese - naopak přispěje k ještě větší nepružnosti pracovního trhu, k obavám firem přijímat další nové zaměstnance, ke zhoršení celkové ekonomiky a nezaměstnanosti.
Stejně absurdní jsou nyní i studentské protesty ve Francii. Vždyť cílem nového zákona je naopak pomoci čerstvým absolventům, které se dosud mnohé firmy bojí zaměstnat (protože když pak zjistí, že je absolvent líný nebo neschopný, mohou ho jen obtížně propustit). Pokud by francouzskou vládou navržený zákon prošel, znamenalo by to zlepšení podmínek pro absolventy - ale samozřejmě jen pro ty pracovité a schopné, ne pro lidi, kteří si myslí, že je někdo na další dobu zaměstná bez ohledu na jimi prokázané schopnosti.
Martin Beneš