Roboti zvládnou ledasco. Uchytí se v logistice, přiloží ruku k dílu ve výrobě, ale zároveň vypomohou třeba i v takových oborech, jako jsou lesnictví či řízení dopravy. Tedy pokud jsou správně ,organizováni‘ a ,řízeni‘. No a právě na takzvanou orchestraci autonomních robotů se specializuje britský technologický startup Unmanned Life, jemuž se nyní podařilo v rámci nejnovějšího investičního kola vybrat na svůj další rozvoj 2,25 milionu liber (v přepočtu zhruba 53 milionů korun).
Zakladatele jmenované společnosti Nicholase Zylberglajta a jeho kolegy v něm podpořilo hned několik investorů najednou. Konkrétně se jedná například o kanadské Telus Ventures, rakouský Venionaire Capital či španělskou Telefónicu. Současně by se však mezi nimi našlo i pár českých subjektů – jsou jimi akcelerátor Soulmates Ventures zaměřující se na udržitelné startupy a také investiční fond Purple Ventures. Britskému startupu poskytly jeden milion eur (zhruba 23,5 milionu korun).
„Jsme rádi, že jsme uzavřeli nové investiční kolo se společností Soulmates Ventures, které nám umožní pokračovat v expanzi naší platformy a poskytovat našim zákazníkům nejpokročilejší udržitelná řešení v oblasti autonomní robotiky,“ nechal se slyšet Zylberglajt, který je spolu s kolegy přesvědčen, že do roku 2030 zastanou tito pomocníci práci až 20 milionů lidí.
Něco takového může na první pohled znít poněkud strašidelně, ve skutečnosti je ale opak pravdou. Půjde totiž převážně o činnosti v repetitivních, nebezpečných či komplikovaných oborech. Právě tam se roboti hodí ze všeho nejvíce, neboť jsou s to pracovat de facto nepřetržitě a s vysokou přesností.
„Naši platformu již využívají společnosti v různých odvětvích, včetně logistiky, výroby a bezpečnosti, a jsme přesvědčeni, že investice od Soulmates Ventures nám pomůže oslovit ještě více zákazníků a proniknout na nové trhy,“ dodal Zylberglajt, aniž by upřesnil, o jak velkou částku se v případě obou českých fondů jednalo.
Do konce dekády bilionové odvětví
Že je Unmanned Life v daném oboru skutečnou špičkou, dokládá i několik ocenění, jichž se Zylberglatův startup za dobu své existence dočkal. Fond Next Generation EU jej v minulosti zařadil mezi 100 nejlepších firem v oblasti takzvaného edge computingu, přičemž na letošní konferenci MWC 2023 4YFN byl dokonce odbornou porotou shledán jako jedna z TOP 5 světových společností zabývajících se odvětvím mobility.
K vybrání oněch 2,25 milionu liber ale britskému startupu pomohlo vedle vlastních úspěchů i něco docela jiného, a sice atraktivnost sektoru jako takového. Dle odborníků totiž popularita automatizovaných robotů neustále narůstá a s ní i přirozeně hodnota celého odvětví. Jen do konce současné dekády by mohla dosáhnout výše přes 47 miliard dolarů (v přepočtu přibližně jeden bilion korun).
„V příštích 10 letech zažije oblast autonomizace zlomový vývoj. Spolu s ním ale přijdou zcela nové výzvy, které budou klást důraz na vyšší efektivitu a udržitelnost. Řešení, která na to jsou už dnes připravena, rozhodně stojí za to mít v portfoliu,“ objasnil okolnosti investice šéf Soulmates Ventures Václav Gregor.