Administrativní zátěž českých podnikatelů činí nejméně 86,38 miliardy korun ročně. Vyplývá to z první analýzy, kterou na toto téma připravila vláda. Dokument, zachycující stav z roku 2005, je v současné době v mezirezortním připomínkovém řízení.
Do konce března má být předložen vládě. Informuje o tom podnikatelský týdeník Profit.
Největší podíl na celkové administrativní zátěži podnikatelů má ministerstvo práce a sociálních věcí – 23 procent, což představuje kolem 20 miliard korun ročně. Následují ministerstva zemědělství (22 procent), zdravotnictví (20 procent), financí, životního prostředí a průmyslu a obchodu (shodně po osmi procentech).
Pokud vláda materiál schválí, měly by začít práce na snížení administrativní zátěže podnikatelů. „Ve spolupráci s šesti resorty, jejichž legislativa způsobuje dohromady 90 procent této zátěže, projdeme jednotlivé právní předpisy. U každé informační povinnosti se zamyslíme, zda je skutečně nezbytná či zda nedochází k duplicitám,“ řekl Profitu Daniel Trnka, ředitel odboru reformy regulace a kvality veřejné správy na ministerstvu vnitra. Právě tento odbor vypracování analýzy koordinoval.
Dále se má zkoumat, zda nelze snížit počet povinných subjektů (například omezit některé povinnosti jen na větší firmy), snížit frekvenci plnění povinnosti či poskytování informací zjednodušit, zejména větším využití informačních technologií.
„Výsledkem mají být akční plány pro jednotlivé resorty. V nich by měly být navrženy legislativní změny tak, aby se je podařilo do roku 2010 zrealizovat a snížit tak administrativní zátěž o pětinu,“ upřesňuje Trnka.
Standardní nákladový model, jak vypočítat zátěž, kterou podnikatelům způsobují různé informační povinnosti, vymyslelo před několika lety nizozemské ministerstvo financí. Projekt měl úspěch a přes Skandinávii či Velkou Británii se dostal až do České republiky. Podle Profitu je nutné brát analýzu jako první pokus o vyčíslení této zátěže, protože ne všechny státní úřady do něj skutečně zahrnuly veškeré jimi vyžadované informační povinnosti. „Skutečná zátěž je tak ještě vyšší,“ uzavírá Profit s odkazem na autory analýzy.