Problémem se stal ale především dluh a jeho struktura. Úvěrové zatížení narostlo jen mírně, ale dlouhodobé závazky k bankám klesly z 15,8 miliardy na 12,8 miliardy, a krátkodobé naskočily z 23 miliard na 33 miliard. To je nepochybně příznak toho, že pohled úvěrujících bank na životaschopnost a budoucí ziskovost Babišových firem se významně změnil.
Jestliže banky zkracují splatnosti, nebo dokonce zesplatňují úvěr a vynucují si přefinancování z jiné instituce, pochopitelně za jiných podmínek, může to mít v případě Agrofertu dvojí důvod: jednak zmíněné prudké zhoršení hospodaření, jednak, a to především, konflikt s politikou. Nejasný je zejména osud dotací, které Agrofertu po vstupu Andreje Babiše do politiky významně narostly a loni dosáhly mohutných dvou miliard korun. Konflikt zájmů při čerpání dotací řeší Evropská komise a verdikt by měl padnout ještě letos. Definitivní zastavení, byť jen části dotací, a především ztráta přístupu k veřejným zakázkám může přinutit banky k zásadním krokům a pro Agrofert může začít nejobtížnější období jeho existence.
O tom, že by se do roka Babiš vrátil na dlouho bezkonkurenčně drženou druhou pozici žebříčku miliardářů, nemůže být řeči.
4. Andrej Babiš (65) *Majetek: 71 mld. Kč * Zdroj: Agrofert (chemický a potravinářský průmysl, zemědělství), fond Hartenberg