Je 7.30. Centrální počítač v domě právě zaznamenal, že se podle poslední předpovědi počasí blíží sněhová bouře. Analytický mozek ukrytý v podzemní strojovně „chytrého domu“ vyhodnotí situaci a přeřídí budík o deset minut dopředu, abyste kvůli očekávané kalamitě nepřijeli pozdě do práce. Při ranní hygieně zhlédnete v zrcadle zprávy a denní harmonogram, senzory ukryté za odraznou plochou vyhodnotí váš fyzický stav a doporučí vám ideální snídani. Mezitím se připravuje káva, lednička objednává přes internet suroviny k večeři a vůz se již předehřívá na optimální cestovní teplotu.
Při otevírání dveří kanceláře přijde textová zpráva: „Děti odešly do školy, optimalizuji spotřebu elektrické energie a zamykám dům. Váš domov.“
To všechno do dvou tří let. V průměrných domácnostech.
Inteligentní domy nejsou jen prototypy
Co je k dispozici již dnes? Technologičtí giganti představují každoročně koncepty zasíťovaných budov nebo obytných komplexů, do nichž napěchují nejmodernější technologie i poslední výkřiky digitální módy. Jedním z prvních byl Microsoft, který v Redmondu uskutečnil svou vizi chytrého domu už v roce 1994 a každoročně jej „upgraduje“.
Nepovažujme to ale za výstřelek. Pokud se pohybujeme v oboru nazývaném domotika, nemusíme nutně mluvit o divokých fantaziích. Všimněme si: není to tak dlouho, co se objevovalo samočinné rozsvěcování světla pouze ve sci-fi literatuře. Dnes je osvětlovací jednotka se senzorem pohybu k mání za pár korun.
V současnosti se „výrobci“ chytrých domů orientují především na využití alternativních zdrojů energie, snížení nákladů na provoz a ovládání přes jednoduché grafické rozhraní v počítači. Širokopásmové a bezdrátové síťové technologie dramaticky rozšířily možnosti a průmysl na tento trend zareagoval velice rychle. Do jisté míry autonomní dům s centralizovaným ovládáním topení a spotřeby energie je dnes vidět v každém větším městě a mikrovlnnou troubu s připojením na internet nebo lednici hlídající záruční lhůtu potravin naleznete i ve starších katalozích renomovaných výrobců.
Opravdový boom by měl nastat po roce 2006. Podle průzkumu agentury Frost & Sullivan zájem o automatizaci domácností výrazně poroste. Zatímco v roce 2002 byly v západní Evropě prodány hardwarové a softwarové prostředky z oblasti domotiky za 172 milionů amerických dolarů, do roku 2009 by si měl tento trh polepšit na 399 milionů dolarů.
Princip expanze bude prostý: Již dnes má mnoho přístrojů k dispozici řadu kontrolních a řídicích funkcí, ale jakmile budou všechny komponenty integrovány do komplexního systému, lidé objeví kouzlo automatizovaného domova. Pevné propojení spotřebičů s internetem totiž přinese jednu zásadní změnu: čistší hlavu. Kdo se má zajímat, na jakém principu jednotlivé spotřebiče pracují? Hlavně že fungují spolehlivě a - dokážou se postarat samy o sebe. Pokud vysavač detekuje nějakou snadno opravitelnou poruchu, informuje vás o postupu opravy, v případě větší závady se sám ohlásí v autorizovaném servisu.
Telefonní verze
Centralizaci ovládání chytrého domu si každý představuje po svém. Telekomunikační firmy prosazují ovládání domu přes pokročilé mobilní telefony. Pomocí textových zpráv lze spustit zavlažování zahradního trávníku z druhého konce světa nebo vyvětrat ložnici cestou z práce.
Společnost Moeller představila na pražském veletrhu Amper systém Xcomfort. Součástí produktu je ovládání bezdrátových spínačů: mobilním telefonem nebo univerzálním dálkovým ovládáním můžete řídit až třicet funkcí v místnosti, video, audiosystém, světlo, topení, žaluzie a další on-line zařízení odkudkoliv v domě. Instalace je díky využití bezdrátových technologií a samolepících proužků na zadní straně jednotlivých prvků systému nezvykle jednoduchá a variabilní. GSM modem pro SMS komunikaci s přístroji může pracovat na základě až deseti předem definovaných SMS a v případě nutnosti dokáže odeslat na čtyři různá telefonní čísla informace o stavu budovy. Například při pokusu o vloupání je bezprostředně informován jak majitel, tak policie.
Cena modemu se však pohybuje okolo dvaceti tisíc korun. Hlavní důvod, proč se trh s chytrými domy nerozjel naplno, hledejme ovšem jinde. Je stále ještě poměrně riskantní investovat do inteligentní centrály, protože nemusí odpovídat mezinárodním, tudíž rozšiřitelným standardům. Kdo totiž zaručí, že vynaložené náklady nebudou zmarněny, když se na trhu objeví novinka od jiné značky? Systém lze dodatečně rozšiřovat a inovovat bez ohrožení jedině díky otevřeným standardům, jako je například otevřená síť LonWorks. Podporují ji v celosvětovém měřítku více než čtyři tisíce distributorů.
Pohodlí ze zásuvky
Na trhu se objevují i další možnosti. Podobně jako je možné připojit se k internetu přes obyčejnou zásuvku elektrické sítě, základním technickým rysem systému společnosti PowerHouse je varianta přenosu dat využívající rozvodné sítě 230 V/50 Hz. Jednotlivé moduly jsou zapojeny přímo do běžné zástrčky. Není zapotřebí instalovat kabely ani finančně náročnější bezdrátové technologie. Typické náklady na bezpečnostní a kontrolní systém se pohybují od 250 do 500 korun na metr čtvereční včetně centrálního „mozku“ systému. PowerHouse přitom kamarádí i s komponenty od jiných výrobců.
K ovládání se nabízí několik možností: manuálně, uživatelem nastavitelnou časovou automatikou nebo v rámci autonomních smyček. Po připojení k osobnímu počítači lze dokonce ovládat celý systém pomocí hlasu a naprogramovat i další funkce. Není problém vytvořit komplex automatických úkonů, jako je stmívání světel a zatahování rolet při vložení filmového disku do přehrávače.
Díky ucelenému kontrolnímu systému například nemusíte přemýšlet o tom, zda v domě zbytečně nesvítí žárovka, jestli jste nezapomněli zamknout garáž nebo zda není zapnuté rádio či jiný spotřebič. Stačí jedno stisknutí tlačítka a řídící systém vypne a odpojí vše, co není pro chod domácnosti nezbytné.
Pomalu počesku
Proč se nedaří digitalizovat české domácnosti v západoevropském tempu? Výčet důvodů začíná poměrně vysokou cenou, pokračuje přes relativně nízkou dostupnost vysokorychlostního internetu a v neposlední řadě je to nedostatečná nabídka služeb a produktů určených pro chytré domy. Tuzemský trh se nachází ve slepé uličce: žádný z distributorů si nemůže dovolit aktivní marketing, a je proto odkázán na reakce úzké skupiny zákazníků z předváděček na specializovaných výstavách. Sdružení světových výrobců Internet Home Alliance, podporující myšlenku „smart house“, vyhotovilo studii, z níž je patrné, že největší zájem potenciálních zákazníků je o kuchyňské aplikace a rodinné komunikační systémy. Zatímco masové rozšíření digitální „bílé techniky“ nelze v tuzemsku očekávat v nijak krátké době, odlišná situace je v oblasti vybavení domácností moderními audiovizuálními zařízeními. HDD rekordéry nebo moderní LCD televizory se těší mediální pozornosti a k zákazníkům se dostávají v podstatě ihned po uvedení na světový trh.
Tomu je přizpůsobena i nabídka služeb. Několik společností nabízí stahování zábavy přes internet, zatímco lednice, jež umí objednat nákup, hned tak hitem nebude, protože ve vašem městě patrně žádnou on-line kurýrní službu neprovozují.
Konec éry televizoru
„Centrem chytrého domu se stane počítač, nahradí pozici televizního přijímače,“ prohlásil Craig Barret, výkonný ředitel společnosti Intel. Propojením telefonu, herní konzole, videosystému a televize dostane virtuální zábavní průmysl nový impulz. Ke slovu se dostane internetová - a interaktivní - televize. Právě to by mělo výrazně urychlit další rozvoj vysokorychlostních datových sítí dostupných široké veřejnosti.
V České republice se podle odborníků vyvine situace jiným směrem, respektive „televizní oklikou“. Relativně nízkou dostupnost pevného připojení k internetu totiž způsobuje i malá vybavenost domácností osobními počítači. Jeden PC připadá na čtyři domácnosti a jen zhruba deset procent z těch, kteří počítač zatím nevlastní, uvažuje o jeho pořízení do dvou let.
Určitým mezistupňem proto zřejmě bude technologie příbuzná Siemens Surpass Home Entertainment Solution, poskytující on-line služby prostřednictvím televizoru. Kromě videotelefonie, e-mailu nebo přenosu SMS a MMS zpráv nabídne klasické připojení na internet. Brzy však i tento hybrid vystřídá čistokrevný počítačový hardware a budeme si moci vychutnat komfort pravé hi-tech domácnosti.
Domotická revoluce
Lednice
V inteligentní domácnosti bude kontrolovat dostatek potravin a jejich záruční lhůtu, které identifikuje z čárového kódu. Jednou z prvních lednic s výkonným procesorem je Electrolux Screenfridge, představená již v roce 1999. Seznam nutného nákupu zobrazí buď na venkovní displej, nebo suroviny objedná automaticky přes internet. Funkce vývěsní tabule je nadále podporována - magnetky se vzkazy však vystřídal LCD panel. Samozřejmostí je zónové chlazení, elektronická kuchařka a možnost surfování po internetu nebo sledování televize.
Mikrovlnná trouba
Bude princeznou kuchyně. Nové recepty budete stahovat z internetových stránek a díky promítání postupu vaření na pracovní desku nebo displej zvládne třeba bábovku opravdu každý. Po konzultaci s toaletou, která vyhodnotí podle rozboru moči a stolice váš dlouhodobý zdravotní stav, vám doporučí dietní program. Nepřítelem se mikrovlnka stane ve chvíli, kdy vám partner či partnerka nastaví zdravou výživu chráněnou heslem a vy si prostě vepřové neupečete.
Televize
Klasický televizor bude nahrazen digitálním panelem, přičemž na každou místnost připadne minimálně jedno audiovizuální zařízení. Při sledování filmu vás titulky upozorní, že je čas vzít si léky, bude také možné vyvolat na obrazovku stav pečení nebo kontrolovat činnost spotřebičů. Většina displejů bude ovladatelná dotykem či hlasem, takže při odjezdu na dovolenou postačí sdělit domovní centrále, že si chcete nahrát určitý sportovní přenos. Zdomácní také zkratka VOD (Video On Demand), v překladu „video na přání“. Uživatel zaplatí pouze za příjem vysílání nebo filmu, který si pustí. Pro domácí kino a hraní počítačových her bude vyhrazena odhlučněná místnost s optimalizovanou akustikou a možností úplného zatemnění.
Zrcadlo
Při ranní hygieně vám promítne nejnovější zprávy, předpověď počasí, denní harmonogram a informace o stavu domu. Senzory snímají oční duhovku a centrální počítač analyzuje váš momentální stav, který adresuje kuchyni. Zrcadlo v ložnici či předsíni ocení především dámy. Na poloodrazné ploše se zobrazí přehled svršků v šatní skříni a vy můžete povely hlasu vytvořit libovolnou kombinaci oblečení bez zkoušení jednotlivých kusů oděvu. V takzvaných zelených domech sehrají samonatáčecí zrcadla významnou roli při rovnoměrném osvětlení místností slunečním svitem.
Myčka nádobí
Speciálními senzory rozpozná typ špíny a míru zakalenosti vody a podle těchto parametrů automaticky zvolí správný program a dobu mytí, aby dosáhla co nejúčinnějšího a přitom ekonomického výsledku (například Whirlpool nazývá u svých spotřebičů schopnost vyhodnocování efektivity mytí nádobí „šestým smyslem“). Koupíte-li nový čisticí prostředek, myčka si stáhne z internetu odpovídající firmware, aby bylo mytí co nejefektivnější.
Pračka
Podobně jako řada jiných spotřebičů bude hovořit několika jazyky. Automaticky vyřeší problém nerovnoměrně rozloženého prádla, vypočítá ideální počet otáček za minutu a v případě poruchy sama informuje servisní středisko. Variantou blízké budoucnosti je také takzvaný systém pay-per-use, v překladu zaplať za použití. Pračku si pronajmete a dobíjíte kredit podobně jako v mobilním telefonu.
Koncepty inteligentních domů
Průkopníkem v oblasti domotiky je Microsoft, který otevřel veřejnosti 28. září 1994 inteligentní dům „s osobností“ v Redmondu u Washingtonu. Výstavba Microsoft Home přišla na více než dva miliony dolarů. Po vstupu do objektu bezpečnostní systém naskenuje návštěvníkovu oční duhovku a přivítá ho syntetizovaný hlas centrálního počítače. Díky čipům připevnitelným na oděv rozpozná příchozího kupříkladu audiosystém v obývacím pokoji a pustí mu oblíbenou písničku, kdykoliv vstoupí do místnosti. Pravidelně upgradovaný systém spojuje do jediného komplexu hlasové ovládání, rozpoznávání tváří, chytré karty, multisenzory a aktivní obrazovky. Kuchyň i obývací pokoje jsou v tomto řadovém domku samozřejmě on-line a vše lze řídit prostřednictvím myši z „kapitánského můstku“.
Španělské firmy Millenium Technologies a Babilonia postavily v Madridu Dům budoucnosti. Prototyp budovy o půdorysu 450 čtverečních metrů je vybaven nejmodernější technikou, která byla v roce 2002 k dostání. Stavitelé v domě položili pět kilometrů kabelů, počítačový terminál se stará o elektrické zabezpečení, klimatizaci a topné režimy, dění v domě i kolem budovy monitoruje devatenáct kamer. Audiovizuální technika komunikuje s žaluziemi a světlem, koupelna se předehřívá ještě před zazvoněním budíku. V každé místnosti lze navíc pomocí barevných zářivek nastavit světelnou atmosféru na přání a jakoukoli elektroniku ovládat naprogramovanými komplexy příkazů. Stisknete-li například tlačítko „spát“, v domě se deaktivují spotřebiče, jež nemusejí být nutně v provozu, uzamknou se dveře, teplota se nastaví na noční režim, světlo se pomalu ztlumí a dům vám zašeptá: „Dobrou noc…“