Menu Zavřít

Akcionáři Unipetrolu schválili vytěsnění minoritních vlastníků. Firma nabídne 380 korun za akcii

28. 8. 2018
Autor: čtk

Valná hromada petrochemického holdingu Unipetrol dnes schválila vytěsnění minoritních akcionářů firmy. Návrh podal majoritní vlastník, polská skupina PKN Orlen. Cílem firmy je stáhnout akcie Unipetrolu z pražské burzy. Kdy přesně se tento krok uskuteční zatím není známo. PKN Orlen ve večerním vyjádření uvedl, že jediným akcionářem Unipetrolu se stane na přelomu letošního září a října.

PKN v Unipetrolu před dnešní valnou hromadou vlastnil více než 94 procent akcií. V květnu oznámil, že hodlá od menšinových akcionářů koupit zbývajících 5,97 procenta akcií. Firma uvedla, že za každou akcii nabídne 380 korun, tedy stejnou částku jako při předchozím odkupu.

Část minoritních akcionářů s nabízenou cenou 380 korun za akcii nesouhlasí. Už dříve avizovali, že v případě vytěsnění podají na polskou firmu žalobu. „Jsme přesvědčeni, že férová cena akcií Unipetrolu je vyšší než těch 380 korun. Doložíme to znaleckým posudkem. Jejich hodnotu reálně vidím mezi 450 až 500 korunami,“ řekl v pondělí Tomáš Hájek, který podle svých slov zastupuje asi 300 akcionářů dohromady vlastnících zhruba 1,3 procenta akcií Unipetrolu.

Z akcionářů, které zastupuje, se podle něj plánuje přidat k žalobě o dorovnání přes 200 lidí. Ve shodě s Hájkem jedná například londýnská firma Petrus Advisers. Na dnešní valné hromadě navrhl Hájek v protinávrhu cenu 450 korun za akcii. Na pražské burze dnes akcie firmy končily na 381,5 korunách. Ještě na začátku roku 2017 byla jejich cena pod 200 korunami.


Čtěte také: Babišova největší prohra. Agrofert definitivně vzdal boj s Poláky o 20 miliard

 Areál Unipetrolu


Analytici vidí hodnotu akcie Unipetrolu výše, než nabídl PKN Orlen. „Cena 380 korun za akcii není adekvátní. Adekvátní však není ani požadavek zástupce minoritářů. Adekvátní cena nyní činí 405 korun, a to při zohlednění výhledu petrochemického odvětví a výkonnosti titulů srovnatelných s Unipetrolem,“ řekl hlavní ekonom Cyrrus Lukáš Kovanda. Finanční ředitel Unipetrolu Mirosław Kastelik dnes uvedl, že návrh PKN Orlen podpořila analýza od společnosti EY.

„Deklarovaná cena vytěsnění byla stanovena na odpovídající úrovni, která je shodná s tržní cenou prezentovanou v nabídce z prosince roku 2017. PKN Orlen i zbývající minoritní akcionáři považují cenu za odpovídající. Tato skutečnost byla také potvrzena v prvním kole výzvy k odkupu, kdy společnost získala podíl 31,04 procenta akcií,“ dodal večer PKN Orlen.

bitcoin_skoleni

Unipetrol je v Česku jediným zpracovatelem ropy, vlastní největší síť čerpacích stanic Benzina a je jedním z nejvýznamnějších výrobců plastů. Součástí PKN Orlen je společnost od roku 2005. Čistý zisk Unipetrolu loni stoupl o devět procent na rekordních 8,7 miliardy korun, tržby stouply o 39 procent na 122,5 miliardy korun.

Dále čtěte:

Další kolo boje s MOL. Unipetrol chce poslat Benzinu na Slovensko

Akcionáři Unipetrolu bez dividendy. Po dlouhém jednání tak rozhodla valná hromada

PKN Orlen draze vyplatil J&T z Unipetrolu. Šéfa Jasinského to stálo místo

Šance pro české zbrojaře: Polsko chystá miliardovou modernizaci houfnic i tanků

Unipetrol loni zvýšil zisk o desetinu. Pomohla i pojistná událost


  • Našli jste v článku chybu?