Výsledky nedávných voleb do Poslanecké sněmovny ukázaly zajímavý trend, který se za posledních dvacet let nenápadně vytrácel. Občané, ať už volili jakkoliv, se podle všeho začali více zajímat o dění kolem sebe. Naznačili, že jim není jedno, kdo a kde sedí a co vlastně pro náš stát dělá a co mu přináší, nebo naopak „odnáší“. Postupně se mění mentalita lidí k odpovědnějšímu a aktivnějšímu přístupu k životu. Tento trend pozoruji již několik let v přístupu ke zdraví.
Lidé, zatím jen někteří, si začali uvědomovat, že jejich úspěch je podmíněn také tím, jak se cítí. Pochopili, že být zdravý, není samozřejmost. A že je pro to třeba něco udělat. Mají proto větší odpovědnost za svůj zdravotní stav, starají se více o případná zdravotní rizika, chodí na pravidelné zdravotní prohlídky a chtějí pro sebe získat nejlepší lékařskou péči. Můžeme to částečně demonstrovat na růstu výdajů domácností na zdravotní péči, které od roku 2000 do 2008 stouply téměř trojnásobně. Finančně vyjádřeno jde o více než 41 miliard korun.
Jedině občan, který se sám aktivně stará o svůj aktuální zdravotní stav, se může stát základním kamenem fungujícího zdravotnického systému. Pacient, který o svém zdraví přemýšlí a stará se o něj, například nepůjde dvakrát ke stejnému lékaři, který mu stanovil špatně diagnózu. Naopak nemocnice, kde mu poskytli rychle a odborně potřebná vyšetření, kde mu správně doporučili a poradili, jak se chovat během léčby, nebude mít nikdy o své klienty-pacienty nouzi. Pacient již není pouze pasivním prvkem, nýbrž aktivním zákazníkem poptávajícím kvalitní lékařskou péči. A zde musí zafungovat i celý zdravotní systém, aby pacienta k tomuto motivoval. Podle zprávy organizace Trust for America’s Health může investice do preventivních programů ve výši pouhých 200 korun na hlavu přinést úsporu 56 miliard korun za dva roky a do dvaceti let až 360 miliard.
Aktivní občan žijící dle zásad zdravého životního stylu a snažící se zachytit vznik případných chronických chorob již v zárodku ve své podstatě „šetří“ nikoliv bezedné účty zdravotních pojišťoven. V době hospodářských krizí bychom si měli přát, aby podobně odpovědných občanů bylo co nejvíce. Bude pak dostatek financí na nákladnou, ovšem technologicky vyspělou moderní léčbu.