Největší český producent ERP systémů bude dcerou bývalého PVT
Softwarová společnost LCS International, největší český producent podnikových informačních systémů (ERP), má nového majoritního vlastníka. Pětapadesátiprocentní podíl koupila za zhruba 120 milionů korun společnost Asseco Slovakia. Ta během několika následujících měsíců převede podíl v LCS do své dceřiné společnosti Asseco Czech Republic, jež vznikla rebrandingem a transformací společnosti PVT. LCS však jako firma nekončí, české Asseco ji začlení do svých struktur jako nezávislou dceřinou společnost a hodlá z ní udělat lídra nově budované ERP divize s pravomocemi starat se o další konsolidaci českého trhu podnikových informačních systémů. „Při vyjednávání o vstupu do LCS jsme poměrně dobře poznali český trh ERP systémů, čehož chceme využít k akvizici dalších firem a celkové konsolidaci trhu. Konkrétní kroky a doporučení jsou však nyní již v rukách managementu LCS. Oni budou přicházet s návrhy koho a proč z tohoto segmentu koupit,“ tvrdí Jozef Klein, šéf Asseco Slovakia. LCS již bude součástí českého Asseka při plánovaném IPO na varšavské burze, které pravděpodobně proběhne na konci tohoto roku. „Výsledky LCS budeme konsolidovat do našich čísel, což může pomoci atraktivitě Asseka Czech Republic při úpisu akcií,“ říká ředitel firmy Marian Pijarski.
Kupující, nebo kupovaný?
O tom, že by LCS mohla vpustit do společnosti nového investora, prý začali akcionáři uvažovat zhruba před dvěma lety. „Firma se rozvíjela stabilním způsobem a my jsme se rozhodovali co dál. Buď jsme mohli držet organický růst 'v mezích zákona', nebo jsme mohli udělat něco, co by nás nakoplo. A protože chceme být tvůrci českého trhu s podnikovými informačními systémy, řekli jsme si, že se zkusíme s někým spojit,“ vzpomíná šéf LCS International Jan Přerovský. Firma prý tehdy byla otevřená oboustranné akviziční politice, akcionáři údajně počítali jak s variantou, že LCS bude kupovanou společností, tak s možností, že firma sama koupí nějakého konkurenta. „Kombinací vlastních peněz, bankovních úvěrů a vlastních akcií bychom dali dohromady částku v řádech několika desítek milionů korun, za kterou by se dalo leccos koupit,“ říká Přerovský.
Zachovaná nezávislost.
Zájemců o koupi podílu v LCS se prý objevilo několik, ale nejnadějněji se nakonec vyvinulo jednání se skupinou Asseco. „Vážné rozhovory o jejich vstupu do LCS jsme začali vést loni po prázdninách,“ upřesňuje Přerovský. Hlavní důvody, proč se akcionáři LCS rozhodli pro Asseco, jsou podle něj tři – zachovaná nezávislost firmy a identita produktů Helios, pozice LCS při následné konsolidaci českého ERP trhu a možnost expanze LCS na trhy střední a východní Evropy prostřednictvím skupiny. „Víme, že jsou ve skupině podobně produktově zaměřené firmy, ale i tak se nám prostřednictvím Asseka otvírá příležitost jak se dostat s velkou razancí na trhy, kam bychom se sami dostávali obtížně,“ říká Přerovský. Akvizici uskutečnilo a financovalo Asseco Slovakia, do budoucna by však měl podíl v LCS přejít pod české Asseco, bývalé PVT (viz Softwarový Visegrád), které bude finanční výsledky LCS konsolidovat do svých čísel. „Z hlediska denního byznysu se pro nás příliš nezmění, jen budu mít o jednoho šéfa víc. Samozřejmě že budeme muset plnit finanční plány, ale netlačí nás do nesmyslných čísel,“ tvrdí Přerovský.
120 milionů za majoritu.
Nejasná prozatím zůstává otázka, kolik Asseco Slovakia za podíl 55,03 procenta v LCS International zaplatilo. Zúčastnění manažeři se k otázce ceny nechtějí vyjadřovat, odhady, které kolují po českém IT trhu, se rozchází od 80 až do 200 milionů korun. Zpravodajský server polské pobočky vydavatelství IDG uvedl, že Asseco zaplatilo LCS 16 milionů polských zlotých, což podle aktuálního kurzu odpovídá asi 120 milionům korun.
Týdeník EURO na internetu nalezl dokument Komise finančního dozoru, jež dohlíží na Burzu cenných papírů ve Varšavě, kde je uvedeno, že Asseco Slovakia nabylo 117 tisíc akcií LCS s nominální hodnotou 50 korun a že celková hodnota transakce činí 145 milionů slovenských korun. To odpovídá zhruba 121 milionům českých korun. To podle dokumentu představuje více než deset procent vlastních prostředků společnosti Asseco Slovakia.
Synergie skupiny.
Marian Pijarski, šéf českého Asseka, si pochvaluje, že jeho firma bude moci prodávat ERP systém z „vlastní“ skupiny. „Podnikový informační systém Helios je velice zajímavý produkt, navíc to podporuje myšlenku mít ve skupině vlastní, proprietární řešení, nejen velké nadnárodní systémy dovezené ze zahraniční,“ říká. „PVT nebyla v tomto segmentu dosud příliš aktivní i z toho důvodu, že jsme nechtěli vlastní ERP systém budovat. Proto jsem přesvědčen, že provázání Asseka a LCS může přinést řadu synergických efektů. Už jen proto, že to vzájemně zatraktivní nabídku obou firem,“ tvrdí Pijarski. Jako nejzářnější příklad uvádí takzvaný crosselling, tedy možnost nabízet produkty Asseka zákazníkům LCS a obráceně. Bývalé PVT přitom bylo velmi dobře etablované v oboru systémové integrace s produkty koncernu SAP, což je na trhu středněvelkých firem největší konkurent LCS. „Je možné, že občas budeme mít dilema, zda klientovi nabídnout nadnárodní systém, či řešení LCS, ale předpokládám, že se budeme snažit preferovat produkty z naší skupiny. Nakonec vždy rozhodne zákazník a to, co potřebuje on pro svou firmu,“ odhaduje Pijarski.
LCS bude nakupovat.
Podobnou transakci jako s LCS uskutečnilo Asseco Slovakia na začátku roku doma na Slovensku, když koupilo 51procentní podíl ve společnosti Datalock, která patří k předním dodavatelům podnikových informačních systémů na tamním trhu. „V rámci skupiny jsme se rozhodli mít v každé zemi firmu, jež vyvíjí vlastní ERP systém. Akvizicí LCS však naše aktivity v tomto segmentu v Česku nekončí. Získané poznatky o ERP trhu chceme využít k nákupu dalších firem a celkové konsolidaci trhu,“ prohlašuje ředitel slovenského Asseka Jozef Klein. Tím, kdo bude v tomto směru hrát hlavní roli, by měla být právě LCS. „Oni by měli do skupiny nosit návrhy na případné akvizice. Probereme to v rámci celého Asseka, definitivní odsouhlasení bude na statutárních orgánech Asseco Czech Republic,“ naznačuje systém Klein. „Bylo nám řečeno: Přineste zajímavý plán na akvizici, peníze vyřešíme my,“ dodává Přerovský s tím, že finanční zdroje skupiny v tomto směru dosahují několika stovek milionů korun. Šéf LCS přiznává, že jednu transakci by chtěl uzavřít ještě do konce letošního roku. „Určitá jednání již probíhala, teď jsme se museli trochu odmlčet, ale znovu je obnovíme. Bude to horké léto,“ směje se. A dodává: „Nejsme ale novým majitelem do ničeho tlačeni, nejsme ve stadiu, že něco musíme. Vždy se s někým lépe vyjednává, když nemusíte, než když vás tlačí čas nebo něco jiného.“
Rozjeté IPO.
K převedení 55procentního podílu v LCS ze slovenského do českého Asseka by mělo dojít v průběhu léta. „Začlenění LCS jako dceřiné společnosti nám může při úpisu akcií na varšavské burze pomoci zvýšit atraktivitu cenných papírů,“ říká Pijarski. „Každý příspěvek k celkovému obratu a zisku umožňuje zvýšit kapitalizaci firmy při vstupu na burzu. Tak hovoří čísla, důležitý je ale i potenciál růstu a příslib kvalitních produktů. Burza je nevyzpytatelná,“ drží se zpátky Klein.
České Asseco již začalo společně s poradenskou firmou CA IB připravovat prospekt emitenta, ve skupině se pracuje s termínem IPO na konci letošního roku. „Proces je odstartovaný. O termínu nakonec rozhodne především makroekonomie, tedy jaká situace bude na kapitálových trzích obecně, a především na varšavské burze,“ odhaduje Pijarski. Prozatím nebylo rozhodnuto, jak velká část akcií bude na varšavskou burzu uvolněna. „V případě Asseka Slovakia to bylo 35 procent nově emitovaných akcií, v Česku to zřejmě bude obdobné. Definitivně o tom rozhodne valná hromada začátkem prázdnin,“ uzavírá Klein.
LCS v datech
* 1990 – Rok po začátku „sametové revoluce“ zakládají čtyři společníci (Ján Bobovský, Michal Lieb, Ctirad Richter a Rostislav Filgas, jehož pozici čtvrtého spolumajitele o rok pozdějí přebírá Jiří Šach) společnost s ručením omezeným.
* 1993 – Firma uvádí na trh první standardizovaný (krabicový) produkt – ekonomický informační systém Helios (dnešní Helios Orange). Patnáct zaměstnanců společnosti a majitelé firmy mají každotýdenní porady v restauraci.
* 1995 – LCS se transformuje na akciovou společnost a zaměstnává více než třicet lidí. Firma na trh uvádí podnikový informační systém pro velké společnosti – Noris (dnešní Helios Green).
* 1998 – Firma začíná budovat vnitřní infrastrukturu a interní pravidla, například pro odměňování - do této doby mělo každé oddělení vlastní pravidla. Rozdělují se také pozice programátorů od managementu, zjišťuje se totiž, že manažeři nemohou vedle řídicí činnosti vykonávat i odbornou práci (programování). LCS má v této době asi stovku zaměstnanců.
* 2000 – LCS uvádí na trh software pro zpracování podnikové agendy podnikatelů či malých firem. Zároveň kupuje královéhradeckou společnost Softprofes a začleňuje ji do své firemní kultury. Vznikají pobočky v Brně, Bratislavě a začíná se zvažovat myšlenka vybudování zastoupení v Německu (realizováno v roce 2002 pobočkou v Berlíně). Počet zaměstnanců přesahuje 150.
* 2004 – Společnost přebírá klienty konkurenční společnosti Insoft, která se rozhodla ukončit své aktivity.
* 2006 – Názvy a identita všech produktů jsou sjednoceny pod společnou značku Helios (s „barevným“ odlišením – Green, Red, Orange), management firmy se začíná zabývat úvahami o dalších směrech vývoje LCS, v úvahu připadá vstup strategického partnera i akvizice konkurenta ze strany LCS. Firma dosahuje téměř čtvrtmiliardového obratu, zaměstnává zhruba dvě stovky lidí.
* 2007 – První květnový pátek podepisují dosavadní majoritní akcionáři smlouvu o prodeji 55procentního podílu skupině Asseco za přibližně 120 milionů korun.
Softwarový Visegrád
Koupit již existující softwarovou firmu, zkonsolidovat ji a začlenit do skupiny, udělat IPO a ze získaných prostředků uskutečnit další akvizici. Tímto způsobem vznikla - a stále se rozšiřuje – středoevropská IT skupina Asseco. Záměr budování takového uskupení je jasný – vytvořit adekvátní regionální konkurenci velkým západoevropským a americkým softwarovým protivníkům.
Základním kamenem se stal vstup polské softwarové společnosti Comp Rzeszów do slovenského systémového integrátora Asset Soft v roce 2004, kde za sumu 440 milionů slovenských korun získal 55procentní podíl. V roce 2005 se polsko-slovenská skupina přejmenovala na Asseco, k čemuž se dle geografické příslušnosti přidává dovětek Poland, Slovakia či Czech Republic. Slovenské Asseco uskutečnilo loni na podzim na varšavské burze IPO – po vzoru polské mateřské firmy, jejíž akcie se na tamním trhu obchodují již od roku 2004 –, z kterého získalo 850 milionů slovenských korun (upsán byl 22,7procentní balík akcií).
PVT, nyní Asseco Czech Republic, se do této skupiny dostala prostřednictvím svého předchozího vlastníka, společnosti Prokom Software. Prokom na konci minulého roku vložil do polského Asseka stoprocentní podíl v PVT, 33procentní podíl v polské společnosti Softbank, jež je tamní jedničkou v dodávkách softwaru pro bankovní sektor, a své podíly v dalších polských IT společnostech. Asseco Poland a Softbank fúzovaly do jedné firmy, „nového Asseka“, a PVT se stala jeho dceřinou společností. Do konce prázdnin by měla být dokončena transakce, díky které bude nadpoloviční balík akcií Asseco Czech Republic držet slovenské Asseco. To uhradilo akvizici LCS, svůj podíl následně převede do českého Asseka, za což mu polské Asseko přepustí část akcií v bývalém PVT. Majoritu by mělo Asseco Slovakia získat za financování ještě jedné akvizice české softwarové firmy a následné převedení pod české Asseco.