Cesta do Albrechtic u Českého Těšína se po výpadovce z Havířova vleče. Asi i proto, že člověk sleduje okolní krajinu, v níž jsou dodnes patrné otisky po hlubinné těžbě. Když odbočíte z hlavního tahu, čeká vás trochu jiná realita.
Zelené louky a výhled na beskydský masiv v dáli.
A mezi poli sídlí i Albrechtický pivovar.
Lukasz Niemiec si jej postavil v bývalém kravíně. „Ty konstrukce jsme museli s taťkou drhnout několik dnů,“ ukazuje na kovové rámy pod novou dřevěnou střechou.
Když v nerezové tisícilitrové varně zadělal předloni v únoru na první pivo, měl už za sebou několikaleté zkušenosti jako „homebrewař“. V Albrechticích u Českého Těšína, kde se narodil, sice Niemiec nevaří nijak dlouho, ale ukazuje se, že pivovar má budoucnost. I díky tomu, že kolem vede cyklostezka, během letních měsíců se výčep nezastaví. Kvůli blízkosti hranic si odtud pivo ve velkém odvážejí také Poláci.
„Kura, tu je problem,“ pronáší Niemiec zdejším nářečím a naráží na fakt, že v okolních městech se zatím jeho pivo neprosadilo. „Ejly vozím do Brna, tam seberou všechny, ale tady se na výčep nedostanete,“ pokračuje. Potíž není v tom, že by pijákům chyběly peníze, dvanáctku prodává Niemiec za méně, než stojí čepovaný ležák z nošovického pivovaru, přičemž bývalí horníci pobírají poměrně vysoké důchody. Hlavní zádrhel vězí spíš v konzervatismu místních pivařů a hostinských.
Produkci značky tvoří ze 60 procent tradiční ležáky, zbytek jsou svrchně kvašené speciály. Světlý speciál Pipa 15° je pivo typu India Pale Ale (IPA) s 6,1 procenta alkoholu, provází ho ostrá vůně grepu, razance přichází i v ovocité hořkosti.
I přes citelnou alkoholovost Pipa dokáže osvěžit a navíc ji provází i dobrá pitelnost.
Černý speciál Dark Ale jménem Piko 15° má 6,1procentní alkoholovou jiskru, v kořenité vůni se prolíná mírný odér čerstvě upečeného perníku – právě
Albrechtický pivovar
Osvobození 43, Albrechtice Sládek: Lukasz Niemiec
perníkové koření Niemiec použil. I když je Piko těžší a bez hořkosti, pijáka nenudí a neunavuje.