státní správa Bývalý ministr dopravy Zdeněk Žák to v televizi uměl. Nezapomenutelný je zejména jeho poněkud netradiční pozdrav ahoooj z předvolební televizní debaty v říjnu 2013. Týdeník Euro nyní prošel smlouvy ministerstva dopravy a dost možná odhalil původ Žákova netradičního mediálního vystupování. Ze státních peněz si totiž platil psychologa a kameramana, kteří ho měli na mediální výstupy připravovat.
Zakázky pro dvě brněnské firmy – Agenturu 3 styl a Studio Špilberk Production spadají do srpna až října, respektive listopadu 2013.
Tedy doby vrcholící předvolební kampaně, v níž byl ministr Zdeněk Žák pražským lídrem zemanovců. Jestli jeho mediální výcvik s volbami souvisel, nelze ověřit. Žák týdeníku Euro nezvedl telefon ani neodpověděl na SMS.
Ministerstvo dopravy za služby obou firem zaplatilo něco přes sto šedesát tisíc korun.
Ani v jednom případě se nedá příliš dohledat, co po práci zbylo. Výstupem bylo podle smluv „slovní poradenství“. A není to jediná neznámá. Agentura 3 styl pracovala z nevysvětlených důvodů na práci, kterou běžně zajišťuje tiskový odbor ministerstva. Připravovala ministru dopravy podklady pro tiskové konference, radila v PR a zpětně sledovala, jak to ministrovi v médiích šlo. Účet vystavila na sumu 108 900 korun.
Studio Špilberk pak ministrovi zajistilo podle znění zakázky „přítomnost lektorů, technika, kameramana, režiséra a psychologa“ a také pomohla se strategií PR.
Spíš než objem sumy, kterou stát za Žáka vynaložil, jsou smlouvy důležité v dokreslení obrázku bývalého ministra. Deník Dnes již dříve upozornil, že Žák po odchodu z křesla najezdil za tři měsíce služebním autem 25 tisíc kilometrů. Na auto měl sice nárok, ale nikdo z bývalých ministrů ho v té době tak hojně nepoužíval jako on. Žák byl také vystaven podezření průvodčího, že v pendolinu ukázal zřejmě neplatný průkaz kontrolora ministerstva dopravy, a jel tedy načerno. Vládou nepozván se rovněž objevil nečekaně na palubě speciálu, v němž představitelé kabinetu letěli do Británie na oslavy 25. výročí od pádu komunismu.