Menu Zavřít

Americký Fed mává trhy

15. 6. 2016
Autor: Euro.cz

Centrální bankéři v USA nakopli světové akcie nahoru. Naznačili, že odloží zvyšování sazeb

Stačila jedna zpráva o vzniku (či spíše nevzniku) nových pracovních míst v USA a nálada na světových finančních trzích se změnila o sto osmdesát stupňů.

Zatímco v květnu měny rozvíjejících se zemí prudce oslabovaly kvůli očekávání, že americká centrální banka Fed zvýší sazby, nyní opět posilují. Nahoru se vydaly rovněž světové akcie.

Důvodem je zklamání z toho, jak se daří americkým firmám vytvářet nová pracovní místa, což naznačuje ochlazování amerického hospodářství. V květnu vzniklo 38 tisíc nových pozic, což bylo nejméně za posledních téměř šest let. Špatná zpráva by pochopitelně nevyvolala růst akcií, pokud by se neodrazila do názorů amerických centrálních bankéřů včetně guvernérky americké centrální banky Fed Janet Yellenové.

Holubicí nálada

Obrazně řečeno se po zveřejnění nepříznivých čísel o trhu práce Fed okamžitě proměnil v hnízdo holubic. Za ty se označují bankéři, kteří se kloní spíše k uvolněné měnové politice, což v současnosti znamená oddálení dalšího zvyšování sazeb a tím zdražování peněz v ekonomice.

V čele holubic pak stojí samotná Yellenová, která minulé pondělí ve Filadelfii ve své přednášce naznačila, že červnové zvýšení sazeb už nepřichází v úvahu a otázkou zůstává tento krok i v červenci. „Zpráva o pracovním trhu byla zklamáním,“ uvedla Yellenová. To ale není jediná známka toho, že američtí centrální bankéři si raději počkají na další statistiky, které potvrdí sílu americké ekonomiky, než zdraží peníze. Zatímco ještě před pár týdny šéfka Fedu mluvila o zvýšení klíčové úrokové sazby „v příštích měsících“, nyní tato slova během přednášky vynechala.

Yellenová navíc rozhodně není osamocena.

Centrální bankéřka Lael Brainardová si chce počkat na další údaje o stavu hospodářství, než se zvýší sazby. Podobně se na začátku minulého týdne vyjádřil rovněž šéf atlantské pobočky Fedu Dennis Lockhart nebo například šéfa clevelandského Fedu Loretta Mesterová.

Opět vzhůru

Reakce trhů byla proto jednoznačná. „Měny rozvíjejících se trhů si vedou velice dobře.

Je to stále dopad zprávy o nových pracovních místech a skutečnosti, že přednáška Yellenové byla interpretována jako relativně neutrální, až holubičí,“ prohlásil Mitul Kotecha, šéf měnových a úrokových strategií singapurské Barclays. Například korejský won posílil o 1,8 procenta během několika dnů.

bitcoin_skoleni

Přitom právě rozvíjející se trhy trpěly kvůli očekáváním, že se v USA zvýší sazby.

Měny těchto ekonomik v květnu zažily nejhorší měsíc od loňského srpna, když oproti dolaru oslabily o tři procenta. Důvodem strachu je skutečnost, že asijské, jihoamerické či africké země vydávají často státní dluhopisy v dolarech a ve stejné měně si berou půjčky rovněž největší místní korporace. Zvýšení sazeb v USA by ale vedlo k posílení dolaru vůči místním měnám, což by těmto státům a firmám zkomplikovalo splácení dluhů, které v posledních letech výrazně vzrostly.

  • Našli jste v článku chybu?