Představa, že se každý může vlastními silami vypracovat k bohatství a úspěchu, tedy motor, který poháněl celé generace Američanů, je iluzorní. Podle posledních průzkumů si to myslí stále více obyvatel USA, naposledy se tak překvapivě vyjádřili i bohatí investoři.
USA v současnosti trápí smršťující se střední třída, která je považována za základní kámen amerického úspěchu. Často se mluví o tom, že pesimismus ohledně vlastních vyhlídek pociťuje stále více Američanů. Loňský průzkum Harvardu mezi studenty ve věku 19-28 let ukázal, že téměř většina z nich (48 procent) považuje americký sen za „mrtvý“. Rovněž rozsáhlý dotazník CNN dříve prokázal, že šest Američanů z deseti snu nevěří.
Kdo jiný by ale měl mít v americký sen důvěru, než movitější část společnosti. Jenže tomu tak není, jak ukázal nedávný průzkum investiční společnosti Legg Mason, který zpovídal pětistovku investorů s investičním majetkem nad 200 tisíc dolarů (4,8 milionů korun).
Za nedosažitelný považuje americký sen 55 procent z nich, největší nedůvěra je mezi ženami (62 procent) a lidmi ve věku 55 až 64 let (také 62 procent). A překvapivě také u nejbohatších investorů s příjmem 250 tisíc dolarů ročně (64 procent).
Americký sen samozřejmé nemá přesnou definici, v samotném průzkumu ho definovali investoři různě. Nejčastější odpovědí bylo „cítit se finančně zabezpečen“, dále „mít svobodu, dělat si co chci“, „být schopen jít do penze v 65 letech a prožít stáří pohodlně“, „mít vlastní dům“ a „povědomí, že tvrdá práce se vyplácí“. Ačkoli všechny tyto body oslovení investoři jistě splňují, pouze 23 procent z nich se považuje za „žijící důkaz“ amerického snu.
Větší šance na lepší život v Dánsku nebo Kanadě
Americké autority k pesimismu mnohdy přispívají a mnoho z nich živí. Nádech „třídního boje“ mají současné prezidentské kampaně hned několika kandidátů z obou hlavních stran, ale i konání současné hlavy státu.
Nedávno o americkém snu hovořil William Dudley, šéf nejvýznamnější pobočky Fedu v New Yorku, podle kterého „šance narozených dětí na dosažení amerického snu není nejvyšší“.
Své tvrzení podložil i daty. „Pravděpodobnost posunu z dolních deseti procent do horních je v USA 7,5 procent. Proti tomu v Dánsku je to 11,7 procent, v Kanadě dokonce 13,5 procent,“ dodal. Příjmovou mobilitu přitom považuje za klíčovou pro hospodářský růst.
Čtěte dále:
Evropané jsou proti brexitu, ale nebojí se ho