Ropní medvědi vítězí Ropa Ani omezení těžby v zemích OPEC a v Rusku nestačilo. Od svých letošních maxim se již cena americké lehké ropy propadla o pětinu na 43,65 dolaru za barel. Důvodem je přebytek ropy na světovém trhu kvůli dodávkám energetické suroviny od amerických těžařů z břidlic. Ceně ropy nepomohly ani události z minulého týdne, mezi něž patří zejména pokračující blokáda Kataru, změna korunního prince v Saúdské Arábii a tropická bouře Cindy, která zastavila provoz hlavního ropného terminálu v Mexickém zálivu.
Dobrá rada: V minulosti napětí na Blízkém východě a narušení dodávek ropy znamenalo prudký růst jejích cen. Nyní však cena fakticky stagnuje a drží se na úrovni, kde byla naposledy před listopadovým rozhodnutím OPEC o snížení těžby. Podle tradera Todda Gordona by cena ropy mohla klesnout až pod čtyřicet dolarů za barel. Gordon přitom v minulosti úspěšně předpověděl pád k 26 dolarům za barel. Zájemci o investice do ropy by proto měli být opatrní.
40 USD je úroveň, pod kterou se může dostat podle obchodníka Todda Gordona cena ropy.
Intuit
Americký výrobce softwaru pro zpracování daní, účetnictví a finanční management Intuit zažívá skvělý rok. Úspěch se logicky odráží rovněž na jeho akciích, které posílily o více než pětinu. Minulý týden se tak jedna akcie prodávala za částku okolo 140 dolarů, což je v blízkosti rekordní ceny. I nadále firmě věří Joshua Spencer, manažer fondu T. Rowe Price Global Technology Fund: „Co se týká hodnoty firmy, je akcie stále atraktivní.“
Dobrá rada: Intuit vyvíjí softwary TurboTax a QuickBooks, které využívají malé společnosti pro evidenci mezd, správu účtů či rezervací. Se zákazníky tak má firma podle investičního manažera Joshuy Spencera pevný vztah, je proto nepravděpodobné, že by náhle přešli ke konkurenci. Firma si může dovolit zdražovat své výrobky.
Intuit posiluje (vývoj akcií za posledních 12 měsíců, cena v USD)
Švýcarské akcie
Akcie švýcarských společností letos posílily až o jedenáct procent, což už je pro řadu investorů příliš velké zhodnocení. Začali se proto pojišťovat proti propadům švýcarské burzy. Mají obavy zejména z bank a farmaceutických společností. „Nejsou zde ekonomické podněty a jakékoli ekonomické zpomalení by zasáhlo Švýcarsko dříve než zbytek Evropy,“ prohlásil Guillermo Hernandez Sampere, šéf tradingu německé společnosti MPPM EK.
Dobrá rada: Švýcarskou ekonomiku zpomaluje silný švýcarský frank, který si oblíbili investoři na celém světě jako „bezpečný přístav“. Silná švýcarská měna ale zhoršuje výsledky švýcarských exportérů. Nízké úrokové sazby pak poškozují švýcarský bankovní sektor. Investoři by proto měli být vůči švýcarskému trhu obezřetní. „Už dlouho ve Švýcarsku neinvestujeme a neplánujeme se vrátit,“ podotkl například Sampere z MPPM EK.
Jak se daří švýcarské burze (vývoj indexu SMI za posledních 12 měsíců)
Poznámka: Nejedná se o investiční doporučení ani nabídku či výzvu ke koupi nebo prodeji cenných papírů nebo jiného investičního nástroje.
O autorovi| Vladan Gallistl, gallistl@mf.cz