Menu Zavřít

Analytici: Rozpočet 2016 odráží výkon ekonomiky a nižší investice

3. 1. 2017
Autor: čtk

Výsledek státního rozpočtu za rok 2016, který skončil přebytkem 61,8 miliardy korun, podle analytiků obecně odráží dobrý výkon ekonomiky a nižší vládní investice. Jako problém vidí sestavování rozpočtu ministerstvem, a to nejen pro loňský rok, kdy se plány výrazně lišily od skutečnosti. Zároveň oceňují, že vláda peníze neutrácela za každou cenu a snažila se chovat relativně hospodárně.

Schválený rozpočet za loňský rok počítal se schodkem 70 miliard korun, v roce 2015 schodek činil 62,8 miliardy korun.

„Ze zveřejněných čísel vyplývá rozporuplné hodnocení. Dobrá zpráva je, že vláda evidentně neutrácela prostředky daňových poplatníků neefektivně. Špatná zpráva je, že se vládě nedařilo ve finančním plánování. Zdůrazňuji, že odchylka od schváleného rozpočtu je problémem celé vlády, nikoliv jen ministra financí,“ uvedl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Celkově lze podle hlavního ekonoma Patria Finance Jana Bureše říci, že výsledek za loňský rok odráží dobrý výkon ekonomiky v podobě vyšších daňových příjmů, a nižší vládní investice.


Přečtěte si o nejvyšším rozpočtovém přebytku v dějinách Česka:

Nejlepší v dějinách Česka: rozpočet skončil s přebytkem 62 miliard


„Přebytkový státní rozpočet je v dnešní době ekonomický jednorožec, kterého známe jen z pohádek o zodpovědném řízení státu. Nemyslím si, že je na místě kritizovat výsledek hospodaření, ale spíše jeho plánování. Rozdíl je letos oproti plánu obrovský a není možné, aby takto ministerstvo fungovalo. Letos se seklo o plus 100 miliard a v příštím roce to zase může být o minus 100,“ uvedl hlavní ekonom Chytrého Honzy František Bostl.

Zahraniční investoři Babišův úspěch ocení

Podle hlavního ekonoma společnosti Cyrrus Lukáše Kovandy se může ministr Babiš právem označit za nejúspěšnějšího ministra financí v novodobé historii ČR. „Výsledek ocení zahraniční investoři i ratingové agentury,“ uvedl. Na druhou stranu by se neměl dosažený přebytek přeceňovat, protože jej MF dosáhlo na úkor investičních výdajů a za pomoci ekonomického růstu. „Třetím důvodem je fakt, že se vláda s rozpočtem na loňský rok ´sekla´ o více než 130 miliard korun,“ uvedl.

Vývoj salda státního rozpočtu za rok 2016:  Vývoj salda státního rozpočtu v roce 2016 Zdroj: ministerstvo financí

Dobré hospodaření státu by bylo možné využít na snížení daní, uvedl Štěpán Křeček z Národohospodářské fakulty VŠE. „Buďme rádi, že se státní finance zotavují. Užijme si přebytku hospodaření a buďme pyšní, že patříme mezi elitu na celém světě. Na druhou stranu si uvědomme, že mít vyšší daně a odvody, než je nezbytně nutné, škodí naší ekonomice a je projevem masochismu. Nevyužité investiční příležitosti nás sice mohou mrzet, je však lepší nějakou dobu spořit než utrácet za každou cenu a nakupovat nesmysly,“ upozornil.


Sněmovnou prošel i rozpočet na příští rok. Přečtěte si, co k němu říká komentátor týdeníku Euro Miroslav Zámečník:

MM25_AI

Rozpočet je promeškanou příležitostí, existuje ale větší problém


Zklamáním v loňském rozpočtu může být podle Richarda Knoblocha z poradenské společnosti BDO Tax relativně nízký nárůst inkasa DPH za první rok existence kontrolních hlášení. „V posledních letech téměř každý rok přibývají podnikatelským subjektům nové povinnosti v důsledku zaváděných opatření proti daňovým únikům do zákona o DPH. Bohužel tato opatření, která významně zatěžují podnikatele, nemají samy o sobě až tak zásadní dopad do zvýšeného inkasa DPH,“ uvedl.

Letos stát plánuje schodek rozpočtu 60 miliard korun. „Náš výhled předpokládá, že deficit bude nakonec nižší, a to 45 miliard,“ uvedl ekonom Komerční banky Marek Dřímal. Podle něj to tak bude návrat k normálnímu schodkovému hospodaření. „V letošním roce totiž mimořádné faktory už pravděpodobně působit nebudou. Zároveň však očekáváme mírné oživení veřejných investic spolufinancovaných z EU,“ dodal.


  • Našli jste v článku chybu?