O výuce na internetu, která je údajně efektivnější než sebelepší jazykový kurz, jsem slyšela už před třemi lety. Všichni zešíleli z myšlenky, že si před spaním zapnou počítač, poslechnout několik nahrávek a do dvou měsíců je nerozeznáte od rodilých mluvčích.
Autor: Martin Siebert
K této myšlence jsem se stavěla poněkud skepticky, ještě si pamatuju, kolik úsilí mě po večerech stálo dostat do hlavy tři cizí jazyky. Přestože všichni říkali, že ten druhý a třetí už půjdou do hlavy samy, rozhodně nešly. Přesto i já jsem byla zvědavá, co tedy ta zázračná online angličtina dokáže. Prozkoumala jsem nějaké internetové stránky, přečetla několik recenzí a…musím svůj názor trochu poupravit.
Gramatika, slovíčka a originální nahrávky
Největší výhodou online kurzů je i to, že mnohé z nich jsou zdarma. Propočítáte-li si průměrnou cenu semestrálního kurzu, bude vám jasné, kolik slovníků byste si za ušetřené peníze mohli koupit. Problém je ale v tom, že se do učení musíte donutit sami, a že to někdy nejde, snad nemusím připomínat. První dva večery to ještě jde, ten třetí vás přátelé pozvou v létě na grilování, čtvrtý se vracíte z práce utahaní a studijní morálka je v nedohlednu.
Do zaplaceného kurzu člověk jde raději, protože chce za investované peníze i něco získat a zjistit, jak jsou jazykově vybavení ostatní v kurzu a mít tak nějaké srovnání. Pokud vám ale vůle nechybí a internet máte doma, stačí jen začít, třeba se slovíčky. Vytvořte si na stránkách profil, do emailové schránky tak můžete každý týden dostávat horké tipy anebo tzv. Word a day, slovíčko denně. K nezaplacení je také online chat, díky kterému si najdete cestu k lidem, kteří s největší pravděpodobností také „žerou“ angličtinu a rádi vám poradí, když se ocitnete v nesnázích.
Začátečníci ocení, pokročilé neurazí
Internetové stránky, které obsahují tzv. Tématický balíček (např. english-online.cz) vám nabízí oblasti, kde můžete zapátrat a najít si témata, která vás zajímají. Tedy pokud nejste zrovna chirurg a nehledáte odborné výrazy, to byste jen stěží uspěli. Teď v létě, v době dovolených, vás určitě nadchne slovní zásoba a tématická konverzace v hotelu, v obchodě a ve službách. Najdete tam ale i mnohé jiné. Až se slovíčka naučíte, můžete se procvičit v testu.
Jestli jste úplní začátečníci, oceníte i poslechová cvičení, které mnohé stránky nabízejí. Ti pokročilejší z vás nemusí podobné online kurzy odepisovat hned, třeba english-online.cz nabízí i anglicky namluvené články o reáliích USA, národních svátcích anebo jednoduše o jednotlivých státech USA. Sekce gramatika je tady také hodně navštěvovaná, obsahuje kromě detailního vysvětlení i příklady. Nejlepší na všem je, že si audio a jiné ukázky můžete stáhnout a pracovat s nimi později, třeba u žehlení
Když jste pokročilí…a nevíte, co z nudy
Webové deníčky, k čemu jsou dobré a co v nich najdete? Tak třeba Webové deníčky na serveru english-online.cz jsou užitečné a navíc vtipné. Čeští autoři v nich česky anebo anglicky vyprávějí příběhy, které se točí kolem angličtiny, doporučují knihy a vyprávějí úsměvné příběhy. Kdyby to i přesto bylo málo, přečtěte si několik vtípků, poslechněte si humorné nahrávky anebo zkoukněte kreslené vtipy. Všechny samozřejmě v angličtině.
Online to jde i na:
Německy na http://www.nemcina-on-line.cz/
Španělsky na http://www.spanelstina-on-line.cz/
Italsky na http://www.italstina-on-line.cz/
Francouzsky na http://www.francouzstina-on-line.cz/
Rusky na http://www.jazyky-online.info/rustina/
Čínsky na http://www.cinstina.345.cz/