Japonská fúze
TOKIO (FT) – Dvojka a trojka japonského ocelářství – společnost NKK a Kawasaki Steel – ohlásily, že se spojí, aby mohly úspěšněji konkurovat v celosvětovém boji o zakázky. Jejich fúzí, jež by měla
být dokončena v říjnu příštího roku, vznikne druhá největší ocelářská skupina světa s úhrnnou produkcí přes
28 milionů tun.
Fúzující společnosti chtějí spojením na provozních nákladech ušetřit šedesát miliard jenů (v přepočtu 486 milionů dolarů) ročně. Žádná z nich však nemíní uzavřít některý ze svých závodů, což podle analytiků zužuje jejich možnosti v další racionalizaci výroby.
Zpráva z Japonska, kde se ocelárny potýkají se značnou nadprodukcí, potvrzuje, že po rozsáhlé konsolidaci světového automobilového průmyslu pokračuje stejný proces také v ocelářství, poznamenal britský list Financial Times. Tempo dosud udávala Evropa. Přibližně před dvěma měsíci byla ohlášena třístranná fúze francouzské společnosti Usinor s lucemburským Arbedem a španělskou firmou Acerealia, díky níž na světovou scénu vstoupí největší ocelářská skupina s roční výrobou kolem čtyřiceti milionů tun. To představuje jenom pět procent z celkové světové produkce zhruba 800 milionů tun.
V roce 1998 se spojili němečtí ocelářští obři Thyssen a Krupp, zatímco francouzský Usinor získal majoritní podíl v belgické Cockerill–Sambre. O rok později se na spojení dohodly společnost British Steel a nizozemský Hoogovens, které vytvořily skupinu Corus.