Rozpočtový deficit Spojených států v uplynulém fiskálním roce vzrostl na 666 miliard dolarů (14,5 bilionu korun) z 586 miliard dolarů v předchozím roce. Rozpočtové výdaje i příjmy ve fiskálním roce, který skončil 30. září, dosáhly přitom rekordu. Státní dluh Spojených států tak přesahuje 20 bilionů dolarů, informovala agentura Reuters.
Poměr rozpočtového schodku k hrubému domácímu produktu (HDP) se zvýšil na 3,5 procenta, zatímco o rok dřív činil 3,2 procenta. Rozpočtové příjmy vzrostly o jedno procento na 3,315 bilionu dolarů, výdaje se zvýšily o tři procenta na 3,981 bilionu dolarů.
Během uplynulého fiskálního roku v úřadu amerického prezidenta vystřídal demokrata Baracka Obamu republikán Donald Trump. Ten prosazuje rozsáhlé snížení daní, které by podle ekonomických analytiků mohlo vést k výraznému poklesu rozpočtových příjmů. Trumpova administrativa tvrdí, že negativní dopady nižších daňových sazeb na rozpočtové příjmy vykompenzuje silnější hospodářský růst.
Trump versus Amerika. Čtěte více
Americký Senát v noci na včerejšek schválil rozpočtový plán, který by mohl otevřít cestu pro snížení daní. Trump také slíbil, že snížení daní bude „největší v historii“ Spojených států.
„Prostřednictvím kombinace daňové reformy a zmírnění regulace se tato země může vrátit k vysokým úrovním růstu HDP, což pomůže smazat náš rozpočtový deficit,“ uvedl ministr financí Steven Mnuchin. Plán schválený Senátem nicméně předpokládá, že v příštích deseti letech bude možné snížení daní kompenzovat nárůstem státního dluhu až o 1,5 bilionu dolarů, upozorňuje agentura AP.
Přečtěte si více o Donaldu Trumpovi: