Menu Zavřít

Ani týden nazmar

14. 1. 2005
Autor: Euro.cz

Po jednání u premiéra není budoucnost zdravotnictví o nic jasnější

Premiérovi se minulé úterý podařilo dočasně otupit ostří protikladných názorů na budoucnost českého zdravotnictví, aniž by si zadal s jednou nebo druhou stranou sporu. Vyjádření, že „není odpovědné do systému vkládat více peněz, dokud nezajistíte, že se jednotlivé části budou chovat zodpovědně“, by se dalo interpretovat tak, že se postavil na stranu Milady Emmerové. Ta něco podobného tvrdí od svého nástupu do ministerské funkce.
Ale ani Martin Jahn neprohrál, když jeho představa konsolidace a stabilizace českého zdravotnictví byla postavena na roveň s ministerskou koncepcí. Až na návrh posílit finanční spoluúčast pacientů, samozřejmě. Ale to není klíčový problém, v tom má Martin Jahn pravdu. Jednak tady spoluúčast už dneska je, jednak jejímu brzkému rozšíření nic nezabrání. Jen je třeba popřát sociální demokracii klid na to, aby z tohoto nerozvážného bodu svého politického programu nějak vybruslila. Ona to dokáže, stačí si vzpomenout, jak to bylo například s věkem pro odchod do důchodu.

Velké oči.

Jahnovy názory (vicepremiér znalý zásad účelné strukturace písemných materiálů mluví o pozičním dokumentu) jsou vlídné vůči byznysu a trhu. Milada Emmerová stojí na tradičních levicových pozicích prosazujících autoritu státu jako správce veřejných statků. Protikladnost koncepcí je značná a najít do konce února, jak stanovil předseda vlády, oboustranně přijatelný kompromis, je úkol gigantický. A to nejen věcně, ale koneckonců i organizačně.

Spíše ano.

Ve zdravotnictví je obtížné dopátrat se jednotných východisek u jednodušších věcí, než je změna systému. Dobrým příkladem je lítý boj kolem vyhlášky o úhradách zdravotní péče, kterou pravděpodobně Milada Emmerová tento týden podepíše. Měly by pojišťovny dát víc peněz nemocnicím a soukromým ambulancím, když loni vybraly větší částku na pojistném? Nebo by to fatálně ohrozilo nejen je, ale celý systém? Česká lékařská komora je kvůli tomu ve válečném stavu se Svazem zdravotních pojišťoven i Všeobecnou zdravotní pojišťovnou. Je to argument pro to, aby stát posílil svou rozhodovací roli? Anebo je to doklad toho, jak je důležité legislativně podpořit úlohu pojišťoven při formování trhu se zdravotními službami?
Na úhradovou vyhlášku v Kramářově vile nedošlo, a asi to ani nebyla platforma pro řešení tohoto problému. O perspektivách konsenzu mezi Miladou Emmerovou a Martinem Jahnem ale hodně napovídá způsob, jakým to vicepremiér vysvětlil: „Nás paní ministryně ujistila, že vyhláška k dalším dluhům nepovede. Osobně si ale myslím, že spíše povede,“ řekl redaktorům Hospodářských novin.

Nesplněno.

Hlavním výsledkem tříhodinového jednání v Kramářově vile bylo rozhodnutí, že se má dál jednat. „Postrádal jsem konkrétní rozhodnutí o organizačních záležitostech,“ říká účastník schůzky, šéf odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Jiří Schlanger. Zmiňuje se též o „submisivní roli“ vicepremiéra a ministra financí na tomto jednání a „pasivitu na vládní straně co se týče převzetí odpovědnosti za jakoukoli práci potřebnou pro reformu zdravotnictví“.
První konkrétní úkol, vytvořit do minulého pátku (14. ledna) pracovní skupinu, která by se pokusila sladit představy Emmerové a Jahna, se splnit nepodařilo. A jak by se to také mohlo podařit, když činnost pracovní skupiny, nebo možná skupin, má organizovat ministerstvo zdravotnictví, ale Milada Emmerová se - jak sdělilo tiskové oddělení jejího úřadu - vrátila z helsinské konference o mentálním zdraví až v sobotu? Premiérův poradce Ivan Fišera, pověřený Stanislavem Grossem koordinací přípravných prací, tvrdí, že se rozeběhnou až tento týden.

1 + 1.

Do pracovní skupiny by měly vyslat své zástupce ministerstvo zdravotnictví, úřad Martina Jahna a ministerstvo financí. Doplněni účastníky jednání v Kramářově vile by se měli tento víkend někde zavřít a pracovat, až se z nich bude kouřit. Zhruba za dva týdny by se měla konat další schůzka s premiérem, která by zhodnotila výsledky sbližování obou stanovisek. Ale bude co hodnotit? Na schůzce u premiéra nebylo rozhodnuto ani o tom, jak by se případný konsenzus promítl v zákonech, které ministerstvo zdravotnictví v souladu se svou koncepcí připravuje. Změny by měly být provedeny až v rámci posuzování návrhů zákonů v legislativní radě vlády. Faktickým výsledkem schůzky je pouze rozhodnutí, že koncepce zdravotnictví nepůjde do vlády do konce ledna, jak Milada Emmerová počítala, ale až v únoru.
Garantem koncepce zůstává ministerstvo zdravotnictví. Pokud se nepodaří návrhy Martina Jahna zapracovat do jednotného materiálu, půjdou do vlády paralelně, jako samostatný materiál. „Na základě jednání schůzky expertů bude návrh koncepce předložen vládě s úpravami, které do něj budou zapracovány, i s připojeným seznamem a zdůvodněním těch návrhů a připomínek, které do něj zapracovány nebudou,“ uvedl v odpovědi na dotaz týdeníku EURO Vítězslav Klíma z tiskového oddělení ministerstva zdravotnictví.

bitcoin_skoleni

Na místě.

Pokud tedy Stanislav Gross potřeboval svolat poradu expertů zrovna minulé úterý (11. ledna), protože nechtěl ztrácet týden čekáním na návrat ministryně Emmerové ze zahraničí, spěchal zbytečně. Bude-li mít vláda někdy v únoru na stole dvě koncepce zdravotnictví, bude přesně tam, kde je dnes. Věc bude do té doby mediálně rozpumpována, takže kabinet bude rozhodovat pod větším tlakem. Za pozornost stojí, že při jednání u premiéra kritizoval současnou podobu ministerské koncepce prezident Lékařské komory David Rath, dosud blízký spolupracovník a spojenec Emmerové. To vyvolalo dohady o tom, nemá-li s premiérem domluven ministerský post. „Teď je ministryní Milada Emmerová a věřím, že zůstane až do voleb. Nikdo soudný se na její místo cpát nebude,“ reagoval na to pro týdeník EURO David Rath.

Koho pozval premiér

  • Ludwig Ditrich, Arlington Group
  • Petr Fiala, poradce ministryně zdravotnictví
  • Vladimír Finsterle, poradce ekonomického vicepremiéra
  • Ivan Fišera, poradce premiéra
  • Petr Háva, ředitel Institutu zdravotní politiky a ekonomiky
  • Běla Hejná, poradkyně ministra průmyslu a obchodu
  • Martin Jahn, vicepremiér
  • Miloslav Kalaš, lékař z Nemocnice Na Homolce
  • Jiřina Musílková, ředitelka Všeobecné zdravotní pojišťovny
  • Pavel Pafko, lékař Fakultní nemocnice Motol
  • David Rath, prezident České lékařské komory
  • Jiří Schlanger, předseda Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče
  • Bohuslav Sobotka, ministr financí
  • Radovan Suchánek, náměstek ministryně zdravotnictví
  • Radek Špicar, náměstek ekonomického vicepremiéra
  • Našli jste v článku chybu?